Robert Halef (KD) - Riksdagen

Robert Halef (KD)

Robert Halef (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 174
Titel Tandtekniker.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865830
E-post robert.halef[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-19 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2017-04-07 – 2018-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 14-. Suppleant finansutskottet 10-14, utrikesutskottet 10-14 och 14-, trafikutskottet 10-14, EU-nämnden 10-, justitieutskottet 13-14 och försvarsutskottet 14- .
  • Utbildning

    Tandtekniker, Grantorpskolan i Huddinge.
  • Anställningar

    Gruppledare för Kristdemokraterna, Södertälje kommun 03-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Södertälje.
  • Bostadsort

    Södertälje

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Återuppbyggnaden av Irak

Interpellation 2016/17:423 av Robert Halef (KD)

Interpellation 2016/17:423 Återuppbyggnaden av Irak av Robert Halef KD till Utrikesminister Margot Wallström S Terrororganisationen Islamiska staten IS har under år 2014 med våld tvingat ursprungsbefolkningen, de kristna folkgrupperna syrianer, kaldéer, assyrier, armenier och mandéer, bort från sina hem på Nineveslätten

Inlämnad: 2017-04-04 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:423 av Robert Halef (KD) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Återuppbyggnaden av Irak

Återuppbyggnaden av Irak

Interpellation 2016/17:400 av Robert Halef (KD)

Interpellation 2016/17:400 Återuppbyggnaden av Irak av Robert Halef (KD) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Terrororganisationen Islamiska staten (IS) har under år 2014 med våld tvingat ursprungsbefolkningen, de kristna folkgrupperna syrianer, kaldéer, assyrier, armenier och mandéer, bort från sina hem på

Inlämnad: 2017-03-23 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:400 av Robert Halef (KD) (pdf, 82 kB)

Fredad zon för kristna i norra Irak

Interpellation 2016/17:98 av Robert Halef (KD)

Interpellation 2016/17:98 Fredad zon för kristna i norra Irak av Robert Halef (KD) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Den 30 oktober hördes kyrkklockorna ringa för första gången på två år i staden Qaraqosh på Nineveslätten i norra Irak. Det var en stor dag för de kristna minoriteterna kaldéer, syrianer och

Inlämnad: 2016-11-01 Svarsdatum: 2016-11-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:98 av Robert Halef (KD) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Fredad zon för kristna i norra Irak

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.