Robert Halef (KD)

Robert Halef (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 174
Titel Tandtekniker.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865830
E-post robert.halef[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-19 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2017-04-07 – 2018-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 14-. Suppleant finansutskottet 10-14, utrikesutskottet 10-14 och 14-, trafikutskottet 10-14, EU-nämnden 10-, justitieutskottet 13-14 och försvarsutskottet 14- .
  • Utbildning

    Tandtekniker, Grantorpskolan i Huddinge.
  • Anställningar

    Gruppledare för Kristdemokraterna, Södertälje kommun 03-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Södertälje.
  • Bostadsort

    Södertälje

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kristna folkgrupper i Irak

Skriftlig fråga 2013/14:731 av Robert Halef (KD)

Fråga 2013/14:731 Kristna folkgrupper i Irak av Robert Halef (KD) till Utrikesminister Carl Bildt (M) Inbördeskriget i Syrien har börjat att sprida sig till angränsande länder och den islamistiska terrororganisationen Isis (Islamiska staten i Irak och Syrien) har invaderat flera städer i Irak. Tusentals människor

Inlämnad: 2014-07-23 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2013/14:731 av Robert Halef (KD) (pdf, 80 kB)

Humanitärt stöd till behövande i Irak

Skriftlig fråga 2013/14:713 av Robert Halef (KD)

Fråga 2013/14:713 Humanitärt stöd till behövande i Irak av Robert Halef (KD) till Statsrådet Hillevi Engström (M) Inbördeskriget i Syrien har börjat att sprida sig till angränsande länder och den islamistiska terror- organisationen Isis (Islamiska staten i Irak och Syrien) har invaderat flera städer i Irak, och

Inlämnad: 2014-06-26 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Skriftlig fråga 2013/14:713 av Robert Halef (KD) (pdf, 79 kB)

Frigivande av civila fångar i Syrien

Skriftlig fråga 2013/14:518 av Halef, Robert (KD)

den 24 mars Fråga 2013/14:518 Frigivande av civila fångar i Syrien av Robert Halef (KD) till utrikesminister Carl Bildt (M) Inbördeskriget i Syrien har pågått i över tre år, över 140 000 människor har blivit dödade och över 2,5 miljoner syrier har drivits på flykt till andra länder utöver

Inlämnad: 2014-03-24 Besvarare: Carl Bildt (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.