Rinaldo Karlsson (-)

Rinaldo Karlsson (S)

Född år 1942
Avliden den 28 mars 2002

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-03-28

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1986-10-07 – 2002-03-28
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-03-28
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-03-28
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1986-10-07 – 1991-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-03-28
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-03-28
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 1994-10-03 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2001/02:123 Partnerskap och adoption

Motion 2001/02:L19 av Susanne Eberstein m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:L19 av Susanne Eberstein m.fl. s med anledning av prop. 2001/02:123 Partnerskap och adoption Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i lagen 1994:1117 om registrerat partnerskap såvitt avser 3 kap. 2 med den ändringen att första stycket erhåller


Utskottsberedning: 2001/02:LU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

med anledning av prop. 2001/02:4 En politik för tillväxt och livskraft i hela landet

Motion 2001/02:N19 av Carin Lundberg och Rinaldo Karlsson (s)

Motion till riksdagen 2001/02:N19 av Carin Lundberg och Rinaldo Karlsson s med anledning av prop. 2001/02:4 En politik för tillväxt och livskraft i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om träindustrin som framtidsbransch med Träteks, Institutet


Utskottsberedning: 2001/02:NU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Järnvägssäkerhet

Motion 2001/02:T424 av Lars Lilja och Rinaldo Karlsson (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T424 av Lars Lilja och Rinaldo Karlsson s Järnvägssäkerhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om tydliga och skärpta regler vad beträffar järnvägssäkerhet. Motivering Trafiksäkerhet och säkerhet i flygtrafik är ständigt


Utskottsberedning: 2001/02:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.