Rikard Larsson(S)

Rikard Larsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 222
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864029
E-post rikard.larsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förtroendeuppdrag i Norden

Interpellation 2017/18:36 av Rikard Larsson (S)

Interpellation 2017/18:36 Förtroendeuppdrag i Norden av Rikard Larsson (S) till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP) I Norden har vi rätt att vara tjänstlediga för politiska uppdrag. Det är en viktig del av vår demokrati. Det innebär att alla har möjlighet att engagera sig politiskt och att man

Inlämnad: 2017-10-17 Svarsdatum: 2017-10-27 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:36 av Rikard Larsson (S) (pdf, 67 kB)

Rätt till tjänstledighet vid politiska uppdrag

Motion 2017/18:2578 av Rikard Larsson (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2578 av Rikard Larsson (S) Rätt till tjänstledighet vid politiska uppdrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om rätt till tjänstledighet för politiska uppdrag och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det är en viktig


Utskottsberedning: KU

Motion 2017/18:2578 av Rikard Larsson (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2578 av Rikard Larsson (S) (pdf, 57 kB)

Ökad regional fysisk planering

Motion 2017/18:2636 av Rikard Larsson och Niklas Karlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2636 av Rikard Larsson och Niklas Karlsson (båda S) Ökad regional fysisk planering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ökad regional fysisk planering och tillkännager detta för regeringen. Motivering I Sverige är det idag


Utskottsberedning: CU

Motion 2017/18:2636 av Rikard Larsson och Niklas Karlsson (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2636 av Rikard Larsson och Niklas Karlsson (båda S) (pdf, 62 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.