Rickard Nordin (C)

Rickard Nordin (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 157
Titel Pol.kand.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post rickard.nordin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2014-04-04 – 2014-09-29
    • Ersättare 2013-12-21 – 2014-03-02
    • Ersättare 2011-10-12 – 2013-10-20
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2014-03-03 – 2014-04-03
    • Ledig ersättare 2013-10-21 – 2013-12-20
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-21 – 2012-09-05
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-09-17 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-10-19 – 2012-09-05
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2012-09-13 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2011-10-21 – 2014-10-14

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 11- (ersättare 111012-140929). Ledamot socialutskottet 12-14. Suppleant civilutskottet 11-14, socialutskottet 11-12, miljö-och jordbruksutskottet 11-12 och 15-, kulturutskottet 12-14, justitieutskottet 14- och näringsutskottet 14-. Ledamot OSSE-delegationen 11-14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola i Eksjö, slutår -02. Chalmers 03-04. Göteborgs universitet 04-09.
  • Anställningar

    Kioskpersonal, Movänta Camping 97. Städare, Movänta Camping 98-99. Receptionist, Movänta Camping 00-07. Projektledare, EUE AB 02-03. Politisk sekreterare, Centerpartiet i Göteborg 07-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Miljömålsberedningen 14-. Ledamot, Energikommissionen 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot HSN5, Västra Götaland 11. Ersättare, miljönämnden, Västra Götaland 11. Ledamot, kollektivtrafiknämnden i Västra Götaland 12-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, föreningen Fair Trade Sverige 12-13.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Lantmäteriet och laddstolpar

Skriftlig fråga 2018/19:451 av Rickard Nordin (C)

Fråga 2018/19:451 Lantmäteriet och laddstolpar av Rickard Nordin C till Statsrådet Per Bolund MP Det finns juridiska otydligheter gällande hur samfälligheter kan/ska agera för att korrekt reglera laddplatser inom samfälligheten. Problemet består i att det eventuellt behövs en ny kostsam lantmäteriförrättning och att Lantmäteriet

Inlämnad: 2019-03-25 Svarsdatum: 2019-04-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:451 av Rickard Nordin (C) (pdf, 89 kB)

Bygglov för solceller

Skriftlig fråga 2018/19:450 av Rickard Nordin (C)

Fråga 2018/19:450 Bygglov för solceller av Rickard Nordin C till Statsrådet Per Bolund MP Produktionen av solel i Sverige är fortfarande liten trots goda sollägen och en stadigt sjunkande kostnadsbild. Under den förra mandatperioden genomfördes äntligen en av de reformer Centerpartiet drivit på för länge, nämligen slopandet

Inlämnad: 2019-03-25 Svarsdatum: 2019-04-03 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:450 av Rickard Nordin (C) (pdf, 87 kB)

med anledning av skr. 2018/19:52 Riksrevisionens rapport om Landsbygdsprogrammet 2014-2020

Motion 2018/19:3034 av Kristina Yngwe m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:3034 av Kristina Yngwe m.fl. C med anledning av skr. 2018/19:52 Riksrevisionens rapport om Landsbygdsprogrammet 20142020 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återuppbygga förtroendet för landsbygdsprogrammet med bl.a. kortare handläggningstider,


Utskottsberedning: 2018/19:MJU17

Motion 2018/19:3034 av Kristina Yngwe m.fl. (C) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3034 av Kristina Yngwe m.fl. (C) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.