Rickard Nordin (C)

Rickard Nordin (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 157
Titel Pol.kand.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post rickard.nordin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2014-04-04 – 2014-09-29
    • Ersättare 2013-12-21 – 2014-03-02
    • Ersättare 2011-10-12 – 2013-10-20
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2014-03-03 – 2014-04-03
    • Ledig ersättare 2013-10-21 – 2013-12-20
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-21 – 2012-09-05
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-09-17 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-10-19 – 2012-09-05
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2012-09-13 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2011-10-21 – 2014-10-14

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 11- (ersättare 111012-140929). Ledamot socialutskottet 12-14. Suppleant civilutskottet 11-14, socialutskottet 11-12, miljö-och jordbruksutskottet 11-12 och 15-, kulturutskottet 12-14, justitieutskottet 14- och näringsutskottet 14-. Ledamot OSSE-delegationen 11-14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola i Eksjö, slutår -02. Chalmers 03-04. Göteborgs universitet 04-09.
  • Anställningar

    Kioskpersonal, Movänta Camping 97. Städare, Movänta Camping 98-99. Receptionist, Movänta Camping 00-07. Projektledare, EUE AB 02-03. Politisk sekreterare, Centerpartiet i Göteborg 07-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Miljömålsberedningen 14-. Ledamot, Energikommissionen 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot HSN5, Västra Götaland 11. Ersättare, miljönämnden, Västra Götaland 11. Ledamot, kollektivtrafiknämnden i Västra Götaland 12-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, föreningen Fair Trade Sverige 12-13.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Föräldraskap

Motion 2012/13:C347 av Rickard Nordin (C)

Motion till riksdagen 2012/13:C347 av Rickard Nordin C Föräldraskap C333 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett förenklat fastställande av föräldraskap för ogifta par. Motivering I dagens samhälle där allt fler väljer att inte gifta sig utan


Utskottsberedning: 2012/13:CU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:C347 av Rickard Nordin (C) (doc, 55 kB)

Samordning av infrastrukturprojekt

Motion 2012/13:T401 av Rickard Nordin (C)

Motion till riksdagen 2012/13:T401 av Rickard Nordin C Samordning av infrastrukturprojekt C409 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om samordning av infrastrukturprojekt. Motivering Regeringen har i sin budget gjort omfattande infrastruktursatsningar


Utskottsberedning: 2012/13:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:T401 av Rickard Nordin (C) (doc, 55 kB)

Trängselskatt för utländska fordon

Motion 2012/13:Sk378 av Rickard Nordin (C)

Motion till riksdagen 2012/13:Sk378 av Rickard Nordin C Trängselskatt för utländska fordon C406 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om trängselskatt för utländska fordon. Motivering Vid årsskiftet 2012/13 införs trängselskatt i Göteborgs kommun.


Utskottsberedning: 2012/13:SkU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Sk378 av Rickard Nordin (C) (doc, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.