Rezene Tesfazion (S)

Rezene Tesfazion (S)

Tidigare ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län
Titel lärare
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-06

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:LU28 31 maj 2006 Förenklade redovisningsregler, m.m.
Debatt om förslag 2005/06:LU21 2 maj 2006 Fastighetsmäklare
Debatt om förslag 2005/06:LU14 8 mars 2006 Ersättningsrättsliga frågor

Eritreas behandling av svenska medborgare med dubbelt medborgarskap

Skriftlig fråga 2005/06:1679 av Tesfazion, Rezene (s)

den 22 maj Fråga 2005/06:1679 av Rezene Tesfazion s till utrikesminister Jan Eliasson s Eritreas behandling av svenska medborgare med dubbelt medborgarskap Den svenske journalisten Dawit Isaak har snart varit fängslad i fem år i Eritrea. Utan rättegång, utan att veta vilka anklagelser som riktas mot honom och utan

Inlämnad: 2006-05-22 Besvarare: Jan Eliasson (S)

med anledning av prop. 2005/06:105 Trygga konsumenter som handlar hållbart – Konsumentpolitikens mål och inriktning

Motion 2005/06:L23 av Marianne Carlström m.fl. (s, v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att kravet i lagen 1970:417 om marknadsdomstol m.m. på att Konsumentombudsmannen, tillika Konsumentverkets generaldirektör, skall vara jurist skall tas bort. Motivering Konsumentverket är central förvaltningsmyndighet


Utskottsberedning: 2005/06:LU33
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2005/06:L23 av Marianne Carlström m.fl. (s, v) (doc, 48 kB)

Utbildning för personal som möter barn

Motion 2005/06:Ub488 av Marianne Carlström m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om vikten av att all personal som arbetar med barn och ungdomar har tillräckliga kunskaper i kost- och motionsfrågor. Motivering Idag pågår i samhället en intensiv debatt om mat och hälsa. Många barn är överviktiga


Utskottsberedning: 2005/06:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ub488 av Marianne Carlström m.fl. (s) (doc, 39 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.