Reza Khelili Dylami(M)

Reza Khelili Dylami (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1967

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2008-05-08 – 2010-10-04
    • Statsrådsersättare 2007-09-18 – 2008-05-07
    • Statsrådsersättare 2006-11-16 – 2007-09-17
    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2006-11-15
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

Invandrare utan uppehållstillstånd

Motion 2007/08:Sf254 av Reza Khelili Dylami (m)

Motion till riksdagen 2007/08:Sf254 av Reza Khelili Dylami (m) Invandrare utan uppehållstillstånd m1581 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om situationen för människor som befinner sig i Sverige utan uppehållstillstånd. Motivering Idag bor


Utskottsberedning: 2007/08:SfU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Sf254 av Reza Khelili Dylami (m) (doc, 38 kB)

Smittspridning via livsmedel

Motion 2007/08:MJ334 av Reza Khelili Dylami (m)

Motion till riksdagen 2007/08:MJ334 av Reza Khelili Dylami (m) Smittspridning via livsmedel m1576 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om smittspridning via livsmedel. Motivering Idag är smittsamma sjukdomar ett problem som håller på att växa


Utskottsberedning: 2007/08:MJU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:MJ334 av Reza Khelili Dylami (m) (doc, 38 kB)

Överskuldsättning hos privatpersoner

Motion 2007/08:C224 av Reza Khelili Dylami (m)

Motion till riksdagen 2007/08:C224 av Reza Khelili Dylami (m) Överskuldsättning hos privatpersoner m1193 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om överskuldsättning hos privatpersoner. Motivering Antalet människor som lever med löneutmätning,


Utskottsberedning: 2007/08:CU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:C224 av Reza Khelili Dylami (m) (doc, 40 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.