Reza Khelili Dylami(M)

Reza Khelili Dylami (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1967

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2008-05-08 – 2010-10-04
    • Statsrådsersättare 2007-09-18 – 2008-05-07
    • Statsrådsersättare 2006-11-16 – 2007-09-17
    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2006-11-15
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

Norouz/newroz till nationell helgdag

Motion 2009/10:K316 av Reza Khelili Dylami (m)

Motion till riksdagen 2009/10:K316 av Reza Khelili Dylami (m) Norouz/newroz till nationell helgdag m1511 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att göra norouz/newroz till nationell helgdag. Motivering Flera olika invandrade befolkningsgrupper


Utskottsberedning: 2009/10:KU31
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:K316 av Reza Khelili Dylami (m) (doc, 36 kB)

Ökat ansvar för invandrarföreningar

Motion 2009/10:A286 av Reza Khelili Dylami (m)

Motion till riksdagen 2009/10:A286 av Reza Khelili Dylami (m) Ökat ansvar för invandrarföreningar m1436 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ökat ansvar för invandrarföreningar. Motivering Invandrarföreningarna fyller idag i de flesta fall


Utskottsberedning: 2009/10:AU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:A286 av Reza Khelili Dylami (m) (doc, 37 kB)

Arbetet mot dödsstraff

Motion 2008/09:U305 av Reza Khelili Dylami (m)

Motion till riksdagen 2008/09:U305 av Reza Khelili Dylami (m) Arbetet mot dödsstraff m1792 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om arbetet mot dödsstraff. Motivering Dödsstraffet är ett inhumant straff som inte hör hemma i en modern stat. Trots


Utskottsberedning: 2008/09:UU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:U305 av Reza Khelili Dylami (m) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.