Reza Khelili Dylami(M)

Reza Khelili Dylami (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1967

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2008-05-08 – 2010-10-04
    • Statsrådsersättare 2007-09-18 – 2008-05-07
    • Statsrådsersättare 2006-11-16 – 2007-09-17
    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2006-11-15
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

Stöd till oberoende medier

Motion 2009/10:U269 av Reza Khelili Dylami (m)

Motion till riksdagen 2009/10:U269 av Reza Khelili Dylami (m) Stöd till oberoende medier m1513 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om stöd till oberoende medier i länder med demokratiunderskott. Motivering Tillgången till fria och oberoende


Utskottsberedning: 2009/10:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:U269 av Reza Khelili Dylami (m) (doc, 37 kB)

Uppehållstillstånd genom investeringar

Motion 2009/10:Sf303 av Reza Khelili Dylami (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Sf303 av Reza Khelili Dylami (m) Uppehållstillstånd genom investeringar m1509 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om investeringar som grund för uppehållstillstånd. Motivering För en ekonomi är det väldigt viktigt


Utskottsberedning: 2009/10:SfU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sf303 av Reza Khelili Dylami (m) (doc, 37 kB)

Invandring och handel

Motion 2009/10:N307 av Reza Khelili Dylami (m)

Motion till riksdagen 2009/10:N307 av Reza Khelili Dylami (m) Invandring och handel m1443 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om invandring och handel. Motivering Diskussionen om invandring till Sverige tenderar att ofta fokusera på de eventuella


Utskottsberedning: 2009/10:NU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:N307 av Reza Khelili Dylami (m) (doc, 37 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.