Renée Jeryd (S)

Renée Jeryd (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra
Titel Ombudsman
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2008-06-01 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2008-08-14 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2008-09-25 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2009/10:NU11 17 februari 2010 Enklare och tydligare regler för förnybar elproduktion m.m.
Utrikespolitisk debatt 17 februari 2010 Utrikespolitisk debatt
Interpellationsdebatt 2008/09:410 av Jeryd, Renée (s) 27 april 2009 Fossilgasutbyggnad

med anledning av skr. 2009/10:221 Strategiskt tillväxtarbete för regional konkurrenskraft, entreprenörskap och sysselsättning

Motion 2009/10:N20 av Tomas Eneroth m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:N20 av Tomas Eneroth m.fl. (s) med anledning av skr. 2009/10:221 Strategiskt tillväxtarbete för regional konkurrenskraft, entreprenörskap och sysselsättning s20011 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om den regionalekonomiska


Utskottsberedning: 2010/11:NU2
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2009/10:N20 av Tomas Eneroth m.fl. (s) (doc, 82 kB)

med anledning av skr. 2009/10:226 Regelförenklingsarbetet 2006–2010

Motion 2009/10:N19 av Tomas Eneroth m.fl. (s, mp, v)

Motion till riksdagen 2009/10:N19 av Tomas Eneroth m.fl. (s, mp, v) med anledning av skr. 2009/10:226 Regelförenklingsarbetet 2006–2010 s20010 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av breda regelförenklingsinsatser. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2010/11:NU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2009/10:N19 av Tomas Eneroth m.fl. (s, mp, v) (doc, 55 kB)

med anledning av prop. 2009/10:179 Förtydligande av uppdraget för Vattenfall AB (publ)

Motion 2009/10:N18 av Kent Persson m.fl. (v, s, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:N18 av Kent Persson m.fl. (v, s, mp) med anledning av prop. 2009/10:179 Förtydligande av uppdraget för Vattenfall AB (publ) Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2009/10:179 Förtydligande av uppdraget för Vattenfall AB (publ). Riksdagen


Utskottsberedning: 2009/10:NU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:N18 av Kent Persson m.fl. (v, s, mp) (doc, 58 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.