Peter Rådberg(MP)

Peter Rådberg (MP)

Tillgänglig ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns norra
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Ersättare 2005-11-07 – 2006-05-21
    • Ersättare 2005-04-25 – 2005-06-26
    • Miljöpartiet de gröna

    • Kvittningsman 2010-10-25 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2005-11-07 – 2006-05-21
    • Suppleant 2005-04-25 – 2005-06-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2005-11-07 – 2006-05-21
    • Suppleant 2005-04-25 – 2005-06-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-11-07 – 2006-05-21
    • Suppleant 2005-04-25 – 2005-06-27
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2011-09-20 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Deputerad 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Deputerad 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Deputerad 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Deputerad 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Deputerad 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Deputerad 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2010-10-13 – 2011-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Motköp och transparens

Skriftlig fråga 2013/14:615 av Peter Rådberg (MP)

Fråga 2013/14:615 Motköp och transparens av Peter Rådberg (MP) till Näringsminister Annie Lööf (C) Sverige är i dagsläget en stor exportör av vapen och krigsmateriel och har under de senaste åren ingått ett antal kritiserade affärsuppgörelser, bland annat med odemokratiska regimer. Särskilt omdiskuterad har exporten

Inlämnad: 2014-05-15 Besvarare: Karin Enström (M)

Skriftlig fråga 2013/14:615 av Peter Rådberg (MP) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition

Motion 2013/14:Fi14 av Åsa Romson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi14 av Åsa Romson m.fl. (MP) med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition 201314MP062 För ett modernare Sverige Klimatansvar kunskap och nya jobb Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 4 För ett modernare Sverige – Klimatansvar, kunskap


Utskottsberedning: 2013/14:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Fi14 av Åsa Romson m.fl. (MP) (doc, 463 kB)

med anledning av prop. 2013/14:220 Ändrade regler om introduktionsperiod och legitimation för lärare och förskollärare

Motion 2013/14:Ub21 av Jabar Amin m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub21 av Jabar Amin m.fl. (MP) med anledning av prop. 2013/14:220 Ändrade regler om introduktionsperiod och legitimation för lärare och förskollärare 201314MP061 med anledning av proposition 2013 14 220 Ändrade regler om introduktionsperiod och legitimation för lärare och förskollärare Förslag


Utskottsberedning: 2013/14:UbU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:Ub21 av Jabar Amin m.fl. (MP) (doc, 48 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.