Peter Pedersen (V)

Peter Pedersen (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Lärare/Adjunkt
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2005-06-18 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-06-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2005-06-16 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2002-10-24 – 2005-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-06-04 – 2010-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2006-12-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2009/10:213 Åtgärder för levande hav

Motion 2009/10:MJ14 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2009/10:MJ14 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (v) med anledning av skr. 2009/10:213 Åtgärder för levande hav Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 2Förslag till riksdagsbeslut 2 3Inledning 2 4Övergödning 3 4.1Jordbrukets påverkan 3 4.2Skatt på handelsgödsel 4 4.3Den


Utskottsberedning: 2010/11:MJU5
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2009/10:MJ14 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (v) (doc, 84 kB)

med anledning av prop. 2009/10:216 Ny postlag

Motion 2009/10:T10 av Lena Hallengren m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:T10 av Lena Hallengren m.fl. (s, v, mp) med anledning av prop. 2009/10:216 Ny postlag -s20009 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utse Posten Norden som ansvarig för den samhällsomfattande posttjänsten. Riksdagen


Utskottsberedning: 2009/10:TU19
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2009/10:T10 av Lena Hallengren m.fl. (s, v, mp) (doc, 63 kB)

med anledning av prop. 2009/10:200 Ny kollektivtrafiklag

Motion 2009/10:T9 av Lena Hallengren m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:T9 av Lena Hallengren m.fl. (s, v, mp) med anledning av prop. 2009/10:200 Ny kollektivtrafiklag -s20008 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2009/10:200 Ny kollektivtrafiklag. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ökade


Utskottsberedning: 2009/10:TU21
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:T9 av Lena Hallengren m.fl. (s, v, mp) (doc, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.