Peter Althin (KD)

Peter Althin (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Advokat
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-11-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2007-11-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-11-04
    • Ledamot 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-04-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-01-17 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-17 – 2003-10-02
    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2006/07:JuU8 11 april 2007 Processrättsliga frågor
Debatt om förslag 2006/07:JuU6 28 mars 2007 Polisfrågor
Debatt om förslag 2005/06:JuU22 25 april 2006 Straffrättsliga frågor
Debatt om förslag 2005/06:JuU11 8 mars 2006 Processrättsliga frågor

Segway på våra gator

Motion 2007/08:T535 av Peter Althin (kd)

Motion till riksdagen 2007/08:T535 av Peter Althin kd Segway på våra gator Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda möjligheten att lagligt framföra en Segway på våra gator. Motivering Segway är en eldriven


Utskottsberedning: 2007/08:TU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:T535 av Peter Althin (kd) (doc, 37 kB)

Romstadgan för den internationella brottmålsdomstolen

Motion 2007/08:Ju396 av Alice Åström m.fl. (v, kd, mp, c, fp)

Motion till riksdagen 2007/08:Ju396 av Alice Åström m.fl. v, kd, mp, c, fp Romstadgan för den internationella brottmålsdomstolen v931 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen omgående återkommer med förslag för att implementera Romstadgan för den internationella brottmålsdomstolen genom ny lagstiftning.


Utskottsberedning: 2009/10:JuU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Ju396 av Alice Åström m.fl. (v, kd, mp, c, fp) (doc, 41 kB)

Forsknings- och utvecklingsarbete vid Polishögskolan

Motion 2007/08:Ju370 av Yvonne Andersson och Peter Althin (kd)

Motion till riksdagen 2007/08:Ju370 av Yvonne Andersson och Peter Althin kd Forsknings- och utvecklingsarbete vid Polishögskolan kd674 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att knyta forskning och utvecklingsarbete till Polishögskolan. Motivering


Utskottsberedning: 2007/08:JuU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Ju370 av Yvonne Andersson och Peter Althin (kd) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.