Per Westerberg(M)

Per Westerberg (M)

Avgången riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Södermanlands län
Titel Civilekonom
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-12-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-12-30
    • Talman 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Ledig 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Förste vice talman 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1994-10-08 – 2006-10-02
    • Ledig 1991-10-05 – 1994-10-07
    • Ordinarie 1979-10-01 – 1991-10-04
    • Ersättare 1978-11-14 – 1978-12-05
    • Ersättare 1978-04-20 – 1978-05-23
    • Ersättare 1977-03-01 – 1977-04-15
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2003-11-24
    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Ledamot 1986-10-07 – 1991-09-29
    • Suppleant 1985-09-30 – 1986-10-07
    • Ledamot 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Suppleant 1979-10-01 – 1982-10-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2003-01-01 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1995-10-13 – 1998-10-04
    • Ledamot 1995-10-11 – 1995-10-12
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1979-10-01 – 1982-10-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1985-09-30 – 1986-10-07
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-10-08
    • Suppleant 1995-10-10 – 1998-10-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-16
    • Ledamot 1995-10-18 – 1998-10-05
    • Valberedningen

    • Ledamot 2002-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-11-13
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2003-01-01 – 2003-11-24
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2003-01-01 – 2003-12-11
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-10
    • Näringsdepartementet

    • Näringsminister 1991-10-04 – 1994-10-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Södermanland som frilän för billigare bostadsproduktion

Motion 2014/15:368 av Lotta Finstorp m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2014/15:368 av Lotta Finstorp m.fl. (M) Södermanland som frilän för billigare bostadsproduktion Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten för Södermanland att bli ett ”frilän” för billigare bostadsproduktion. Motivering I


Utskottsberedning: 2014/15:CU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:368 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:368 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (pdf, 64 kB)

Hur 100 000 förtidspensionärer ska få jobb

Skriftlig fråga 2005/06:1903 av Westerberg, Per (m)

den 3 juli Fråga 2005/06:1903 av Förste vice talman Per Westerberg (m) till socialminister Berit Andnor (s) Hur 100 000 förtidspensionärer ska få jobb Regeringen har som mål att det så kallade ohälsotalet ska halveras till 2008. Om målet kan uppnås eller inte beror till stor del på om

Inlämnad: 2006-07-03 Besvarare: Hans Karlsson (S)

med anledning av prop. 2005/06:100 2006 års ekonomiska vårproposition

Motion 2005/06:Fi8 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (m)

1 Sammanfattning Det går bra för Sverige, men inte för hela Sverige och inte heller för alla i Sverige. Vi ser å ena sidan en god tillväxt, stigande produktivitet, en utrikeshandel som visar betydande överskott och ökande investeringar. Även statens intäkter ökar snabbt tack vare växande konjunkturkänsliga


Utskottsberedning: 2005/06:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Fi8 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (m) (doc, 2676 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.