Per-Samuel Nisser (M)

Per-Samuel Nisser (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län
Titel partiombudsman, lantbrukare
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2001-10-19 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-10-19
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2001-11-02 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-10-19
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

polisen i Värmland

Skriftlig fråga 2001/02:1547 av Nisser, Per-Samuel (m)

den 23 augusti Fråga 2001/02:1547 av Per-Samuel Nisser m till justitieminister Thomas Bodström om polisen i Värmland Polismyndigheten i Värmland har i dagarna sagt upp 26 civilanställda. Tidigare i år har 22 poliser slutat i förtid. Utvecklingen i Värmland är att från att ha varit över 500 poliser, tjänstgör i dag

Inlämnad: 2002-08-23 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

med anledning av skr. 2001/02:176 Kultur och delaktighet

Motion 2001/02:Kr12 av Elisabeth Fleetwood m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Kr12 av Elisabeth Fleetwood m.fl. m med anledning av skr. 2001/02:176 Kultur och delaktighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om skolans roll i kulturlivet. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen


Utskottsberedning: 2002/03:KrU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

med anledning av prop. 2001/02:184 Extraordinära händelser i kommuner och landsting

Motion 2001/02:K94 av Per Unckel m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:K94 av Per Unckel m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:184 Extraordinära händelser i kommuner och landsting Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att avslå proposition 2001/02:184. Motivering Regeringen föreslår i propositionen en ny lag om extraordinära händelser i fredstid


Utskottsberedning: 2002/03:KU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.