Per Rosengren (V)

Per Rosengren (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel lärare
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-01-25
    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-09-16
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2004-12-16 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-01-22 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-09-16
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2004-03-23 – 2004-09-14
    • Valberedningen

    • Ledamot 2002-09-30 – 2003-02-19
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2003-03-12 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:FöU12 4 maj 2006 Naturkatastrofer, m.m.
Debatt om förslag 2005/06:FöU3 8 mars 2006 Transport av farligt gods

med anledning av skr. 2005/06:131 En ändamålsenlig styrning och förvaltning för försvaret

Motion 2005/06:Fö9 av Berit Jóhannesson m.fl. (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Pliktverket även fortsättningsvis bara tillåts kontrollera belastningsregistret för de värnpliktiga som tagits ut efter avslutat mönstringsförfarande. Motivering Vänsterpartiet värnar om den allmänna


Utskottsberedning: 2005/06:FöU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Fö9 av Berit Jóhannesson m.fl. (v) (doc, 43 kB)

med anledning av prop. 2005/06:147 Lag om tillståndsplikt för vissa kampsportsmatcher

Motion 2005/06:Kr25 av Rossana Dinamarca m.fl. (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2005/06:147. Riksdagen begär att regeringen återkommer med förslag till hur en reglering av övriga kampsporter skall utformas. Motivering I propositionen vill regeringen införa en lag om tillståndsplikt för vissa kampsportsmatcher som innehåller moment


Utskottsberedning: 2005/06:KrU29
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:Kr25 av Rossana Dinamarca m.fl. (v) (doc, 40 kB)

med anledning av skr. 2005/06:95 En nationell handlingsplan för de mänskliga rättigheterna 2006–2009

Motion 2005/06:K18 av Mats Einarsson m.fl. (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om inkorporering med svensk rätt av vissa MR-konventioner. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att regeringen omedelbart skall underteckna tilläggsprotokoll 12 till den


Utskottsberedning: 2005/06:KU17 2005/06:KU19
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2005/06:K18 av Mats Einarsson m.fl. (v) (doc, 59 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.