Per-Richard Molén (M)

Per-Richard Molén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel företagare
Född år 1933

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-01-14
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Ordinarie 1982-10-04 – 1988-10-03
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-01-14
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:256 av Molén, Per-Richard (m) 9 mars 2001 demokratiska principer

med anledning av prop. 2001/02:66 Ytterligare förlängd tid för statliga garantier för att återställa försäkringsskyddet för flygbranschen

Motion 2001/02:T64 av Per-Richard Molén m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:T64 av Per-Richard Molén m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:66 Ytterligare förlängd tid för statliga garantier för att återställa försäkringsskyddet för flygbranschen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar förlänga giltighetstiden för bemyndigandet till regeringen rörande statliga


Utskottsberedning: 2001/02:TU7
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

med anledning av prop. 2001/02:23 Förlängd tid för statliga garantier för att återställa försäkringsskyddet för flygbranschen

Motion 2001/02:T61 av Per-Richard Molén m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:T61 av Per-Richard Molén m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:23 Förlängd tid för statliga garantier för att återställa försäkringsskyddet för flygbranschen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att de statliga garantierna för flygbranschen enbart skall omfatta försäkringsskydd


Utskottsberedning: 2001/02:TU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

med anledning av prop. 2001/02:34 Grundläggande kassaservice

Motion 2001/02:T56 av Per-Richard Molén m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:T56 av Per-Richard Molén m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:34 Grundläggande kassaservice Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2001/02:34 Grundläggande kassaservice. Riksdagen begär att regeringen skall återkomma till riksdagen med förslag om kassaservice baserat


Utskottsberedning: 2001/02:KU24 2001/02:TU1
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.