Per Lodenius (C)

Per Lodenius (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 29
Titel Lärare.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post per.lodenius[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Suppleant 2009-02-11 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-10-13
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-02-11
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-02-01 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot civilutskottet 10-11 och kulturutskottet 11-. Suppleant utbildningsutskottet 06-, trafikutskottet 06-09, kulturutskottet 09-10 och socialutskottet 17-. Medlem, riksdagens forum för handikappfrågor. Vice ordförande, riksdagens nykterhetgrupp och Svensk-brittiska parlamentariska gruppen. Ordförande, Svensk-åländska parlamentariska vänföreningen.
  • Föräldrar

    F.d. kommunalrådet Kurt Lodenius och banktjänstemannen Gunbritt Lodenius, f. Sundström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskapligt program, Norrtälje 82-85. Pedagog i svensk folkdans, Väddö folkhögskola 85-86. Grundskollärare SV/SO 1-7, Lärarhögskolan i Stockholm 88-91, 97.
  • Anställningar

    Försäljare, AB Georg Sörman Herrekipering, Stockholm 87-88. Danspedagog (egenföretagare) 92-97. Lärare, Länna skola, Norrtälje kommun 97-98, gymnasiesärskolan, Rodengymnasiet 98-05. Controller för elevstöd, utbildnings- och kulturkontoret, Danderyds kommun 05-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Insynsrådet för Myndigheten för yrkeshögskolan 10-13.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norrtälje 95-, ersättare 91-94. Ersättare, miljö- och hälsoskyddsnämnden 88-90. Ledamot, kultur- och fritidsnämnden 91-94 och 00-06, utbildningsnämnden 95-98 och barn- och skolnämnden 99.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Centerpartiets kretsstyrelse, Norrtälje. Ordförande, Centerpartiet i Stockholms läns distriktsstyrelse 11-15 och ledamot 07-11. Huvudman, Roslagens Sparbank 03-. Styrelsemedlem, IOGT-NTO:s förbundsstyrelse 09-11. Ordförande, IOGT-NTO Roslagens Hopp, Norrtälje 10-13, ledamot 13-. Ledamot, Bygdegårdarnas Riksförbunds programråd 10- samt deras konst- och kulturråd 10-. Styrelseledamot, Studieförbundet, Vuxenskolans förbundsstyrelse 13-. Vice ordförande, Erik Sahlström Institutet, Tobo stiftelse och AB 15-. Styrelseledamot, Hemslöjdens riksförbunds styrelse 13- .

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Lättläst material för elever med lässvårigheter

Motion 2010/11:Ub341 av Per Lodenius (C)

Motion till riksdagen 2010/11:Ub341 av Per Lodenius C Lättläst material för elever med lässvårigheter c346 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att öka kunskapen bland skol- och bibliotekspersonal om lässvårigheter liksom om användning och spridning


Utskottsberedning: 2010/11:UbU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Ub341 av Per Lodenius (C) (doc, 48 kB)

Serveringstider på restaurang

Motion 2010/11:So560 av Per Lodenius och Lars-Axel Nordell (C, KD)

Motion till riksdagen 2010/11:So560 av Per Lodenius och Lars-Axel Nordell C, KD Serveringstider på restaurang C344 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att låta Folkhälsoinstitutet utvärdera serveringstider på restaurang. Motivering I regeringsförklaringen


Utskottsberedning: 2010/11:SoU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:So560 av Per Lodenius och Lars-Axel Nordell (C, KD) (doc, 49 kB)

Dansmomsen

Motion 2010/11:Sk323 av Per Lodenius och Johan Linander (C)

Motion till riksdagen 2010/11:Sk323 av Per Lodenius och Johan Linander C Dansmomsen c343 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om sänkt mervärdesskatt på dans. Motivering Verksamheter i samhället är belagda med olika momsnivåer. Ibland kan dessa


Utskottsberedning: 2010/11:SkU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Sk323 av Per Lodenius och Johan Linander (C) (doc, 47 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.