Per Landgren (KD)

Per Landgren (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel fil.lic., idéhistoriker
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-05-29 – 2006-10-02
    • Ledig 2004-04-26 – 2004-05-28
    • Ordinarie 2003-06-14 – 2004-04-25
    • Ledig 2003-04-15 – 2003-06-13
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2003-04-14
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2011-08-25 – 2014-10-14
    • Suppleant 2006-10-17 – 2008-11-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:319 av Landgren, Per (kd) 8 maj 2006 Resurstilldelning till högskolor
Interpellationsdebatt 2005/06:267 av Landgren, Per (kd) 6 mars 2006 Bankkrisen och expertpanelen
Interpellationsdebatt 2005/06:224 av Landgren, Per (kd) 10 februari 2006 Teorin bakom fastighetsskatten

med anledning av skr. 2005/06:120 2006 års redogörelse för företag med statligt ägande

Motion 2005/06:N31 av Maria Larsson m.fl. (kd)

1 Inledning Kristdemokraterna har under den gångna mandatperioden arbetat målmedvetet för att genomlysa och föreslå förbättringar av regeringens ägarförvaltning. Även om Socialdemokraterna tillsammans med sina kamrater i vänsterkartellen röstat nej till våra förslag i riksdagens kammare, kan vi konstatera att flera av


Utskottsberedning: 2006/07:NU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:N31 av Maria Larsson m.fl. (kd) (doc, 95 kB)

Ny älvförbindelse i Göteborg

Skriftlig fråga 2005/06:1556 av Landgren, Per (kd)

den 8 maj Fråga 2005/06:1556 av Per Landgren kd till statsrådet Ulrica Messing s Ny älvförbindelse i Göteborg Götaälvsbron har varit pensionsfärdig en längre tid. Problemen med bärigheten kan rent av vara livsfarliga, då den bärande stålbalkskonstruktionen är gammal och spröd. Exempelvis får tyngre fordon inte längre

Inlämnad: 2006-05-08 Besvarare: Ulrica Messing (S)

med anledning av skr. 2005/06:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn

Motion 2005/06:Fi15 av Else-Marie Lindgren m.fl. (kd)

Sammanfattning Kommunerna och landstingen/regionerna har att driva, utveckla och förvalta det som vi kristdemokrater anser vara välfärdens kärna, nämligen vården och omsorgen av barn och äldre, utbildningen av de unga samt den samhällsnyttiga servicen till medborgarna. Enligt regeringens skrivelse har läget för landets


Utskottsberedning: 2005/06:FiU26
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): 16 avslag

Motion 2005/06:Fi15 av Else-Marie Lindgren m.fl. (kd) (doc, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.