Per Gahrton (MP)

Per Gahrton (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Titel sociolog
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1995-10-22

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1995-01-10 – 1995-10-22
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1995-01-09
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1979-10-01
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-10-10
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-01-16
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-01-16
    • EFTA-delegationen

    • Suppleant 1989-06-01 – 1991-09-30
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1994/95:112 Utrikessekretess m.m.

Motion 1994/95:K11 av Peter Eriksson och Per Gahrton (mp)

Motion till riksdagen 1994/95:K11 av Peter Eriksson och Per Gahrton mp med anledning av prop. 1994/95:112 Utrikessekretess m.m. Miljöpartiet de gröna har tillsammans med ett flertal andra organisationer och fristående debattörer länge påtalat konflikterna mellan den svenska offentlighetslagstiftningen och traditionen


Utskottsberedning: -1994/95:KU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:19 Sveriges medlemskap i Europeiska unionen

Motion 1994/95:U24 av Marianne Samuelsson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1994/95:U24 av Marianne Samuelsson m.fl. mp med anledning av prop. 1994/95:19 Sveriges medlemskap i Europeiska unionen Riksdagens beslutssituation Proposition 1994/95:19 avses, enligt löften av samtliga riksdagspartier, inte reellt avgöras genom sedvanlig riksdagsbehandling, utan genom en folkomröstning.


Utskottsberedning: -----------1994/95:KU17 1994/95:KU22 1994/95:UU5
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): , , 11 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:190 Ombildning av Stadshypotek

Motion 1990/91:N134 av Lars Norberg m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1990/91:N134 av Lars Norberg m.fl. mp med anledning av prop. 1990/91:190 Ombildning av Stadshypotek Denna proposition är ytterligare ett exempel på att regeringen föreställer sig att all finansiell företagsamhet skall ske i aktiebolagsform. Miljöpartiets grundinställning är att näringsverksamhet


Utskottsberedning: 1990/91:NU42
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.