Per Erik Granström(-)

Per Erik Granström (-)

Valkrets Dalarnas län
Född år 1942
Avliden den 24 juli 2011

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-16

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-10-05 – 2006-10-02
    • Ersättare 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-01-26 – 1995-10-10
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1993-02-25 – 1994-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2004-10-28
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2003-03-12 – 2006-10-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:SkU34 2 juni 2006 Skatt på flygresor (prop. 2005/06:190)
Allmän debattimme 26 april 2006 Allmän debattimme
Debatt om förslag 2005/06:SkU20 6 april 2006 Allmänna motioner om energibeskattning m.m.

Skoterpolitik

Skriftlig fråga 2005/06:1217 av Granström, Per Erik (s)

den 16 mars Fråga 2005/06:1217 av Per Erik Granström (s) till statsrådet Ulrica Messing (s) Skoterpolitik Skoterfrågorna är viktiga, både för dem som bor i Dalarna och för turistnäringen. Skoteråkning utgör ett väsentligt motiv för vinterturismen i stora delar av landet. Antalet skotrar

Inlämnad: 2006-03-16 Besvarare: Ulrica Messing (S)

med anledning av prop. 2005/06:3 Fokus på film – en ny svensk filmpolitik

Motion 2005/06:Kr9 av Per Erik Granström och Barbro Hietala Nordlund (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om Filmarkivet i Grängesberg. Motivering Sedan år 2002 disponerar Svenska Filminstitutet årligen 5 miljoner kronor för verksamheten vid Filmarkivet i Grängesberg. Arkivet är unikt i sitt slag och har till uppgift


Utskottsberedning: 2005/06:KrU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Kr9 av Per Erik Granström och Barbro Hietala Nordlund (s) (doc, 40 kB)

65-årsgränsen för olika handikappstöd

Motion 2005/06:So676 av Barbro Hietala Nordlund och Per Erik Granström (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av en översyn av 65-årsgränsen för olika handikappstöd. Motivering I arbetet med att förverkliga de nationella målen för handikappolitiken sägs bl.a. att inriktningen är att identifiera och undanröja


Utskottsberedning: 2005/06:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:So676 av Barbro Hietala Nordlund och Per Erik Granström (s) (doc, 54 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.