Per Bolund (MP)

Per Bolund (MP)

Statsråd

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 142
Titel Fil.mag. biologi.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Finansdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2011-09-16 – 2014-10-02
    • Ordinarie 2009-01-01 – 2010-10-04
    • Ledig 2008-09-01 – 2008-12-31
    • Ordinarie 2006-10-03 – 2008-08-31
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2011-09-19 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-10-01
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-10-01
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2007-12-14 – 2008-10-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-11-11
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-10 och 11-. Ledamot näringsutskottet 06-10 och finansutskottet 11-14. Suppleant försvarsutskottet 06-08, trafikutskottet 06-08, EU-nämnden 06-10 och miljö- och jordbruksutskottet 09-10. Politiskt sakkunnig, Näringsdepartementet 02-06. Statsråd (finansmarknads-, konsument- och biträdande finansminister), Finansdepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Professorn Lars Bolund och professorn Christina Bolund, f. Trapp.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Södra latin i Stockholm, 86-89. Fil.mag. biologi, Stockholms universitet och University of Stirling i Skottland 92-96. Doktorandstudier i systemekologi, Stockholms universitet 00-02.
  • Anställningar

    Forskningsassistent, Forskningsgruppen för miljöstrategiska studier 97-99.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot av Miljömålsberedningen 06-09.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 98-06. Ledamot, stadsdelsnämnd Maria-Gamla stan 94-98 och gatu- och fastighetsnämnden/trafiknämnden 98-06. Oppositionsborgarråd, Stockholms stad 10-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kontroll av hawalaföretagare

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1444 besvarad av Statsrådet Per Bolund (MP)

Svar på fråga 2017/18:1444 av Roger Haddad L Kontroll av hawalaföretagare Roger Haddad har frågat mig om regeringen avser att återkomma med lagförslag som skärper kontrollen av hawalaverksamhet, och om ett sådant i så fall skulle inkludera en möjlighet att kontrollera dessa mot polisens register. Först av allt vill jag

Svarsdatum: 2018-06-20 Frågeställare: Roger Haddad (L)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1444 besvarad av Statsrådet Per Bolund (MP) (docx, 83 kB)

Det kontantlösa samhället och turismen

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1427 besvarad av Statsrådet Per Bolund (MP)

Fi2018/02257/B Finansdepartementet Finansmarknads- och konsumentministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:1427 av Ann-Charlotte Hammar Hagberg M Det kontantlösa samhället och turismen Ann-Charlotte Hammar Johnsson har frågat mig vilka konkreta åtgärder som planeras och vilka diskussioner jag för med besöksnäringen

Svarsdatum: 2018-06-13 Frågeställare: Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1427 besvarad av Statsrådet Per Bolund (MP) (docx, 79 kB)

Sedeltryckning i Sverige

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1308 besvarad av Statsrådet Per Bolund (MP)

Fi2018/02068/B Finansdepartementet Finansmarknads- och konsumentministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:1308 av Lotta Olsson M Sedeltryckning i Sverige Lotta Olsson har frågat mig hur regeringen ser på frågan om sedeltillverkning i landet utifrån ett krisberedskapsperspektiv. Försvarsberedningen underströk i

Svarsdatum: 2018-05-23 Frågeställare: Lotta Olsson (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1308 besvarad av Statsrådet Per Bolund (MP) (docx, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.