Per Bill(M)

Per Bill (M)

Parti Moderaterna
Valkrets Uppsala län
Titel Dr.med.vetenskap
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-08-27
    • Riksdagsledamot

    • 2014-09-29 - 2015-08-27
    • 2010-10-04 - 2014-09-29
    • 2006-10-02 - 2010-10-04
    • 2004-11-01 - 2006-10-02
    • 2002-09-30 - 2004-09-16
    • 2001-02-17 - 2002-09-30
    • 1998-10-05 - 2001-01-15
    • 1994-10-03 - 1998-10-05
    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

    • 2004-09-17 - 2004-10-31
    • 2001-01-16 - 2001-02-16
    • Kulturutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 - 2015-08-27
    • Näringsutskottet

    • Förste vice ordförande 2003-11-25 - 2006-10-01
    • Förste vice ordförande 2003-11-24 - 2006-10-02
    • Ledamot 2003-11-24 - 2006-10-01
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 - 2015-08-27
    • Vice ordförande 2010-10-12 - 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 - 2010-10-12
    • Vice ordförande 2006-10-10 - 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 - 2002-09-30
    • Ledamot 1997-09-18 - 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 - 1997-09-17
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2003-11-24 - 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 - 2003-11-23
    • Ledamot 1998-10-13 - 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 - 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 - 2003-11-23
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 - 2009-05-06
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-12-06 - 2008-03-11
    • Suppleant 1998-10-13 - 2006-10-10
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2008-11-01 - 2012-10-31
    • Ledamot 2002-11-22 - 2008-10-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 - 2014-10-14
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2012-11-01 - 2014-10-07
    • Suppleant 2000-07-01 - 2002-10-08
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1998-10-13 - 2000-06-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 - 2015-08-27
    • Suppleant 2010-10-04 - 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

med anledning av prop. 2014/15:88 Statens stöd till dagspressen

Motion 2014/15:3067 av Per Bill m.fl. (M, C, FP, KD)

Motion till riksdagen 2014/15:3067 av Per Bill m.fl. (M, C, FP, KD) med anledning av prop. 2014/15:88 Statens stöd till dagspressen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att den utredning som kommer att göra en allmän översyn av postlagstiftningen


Utskottsberedning: 2014/15:KU12
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 1 avslag, 6 bifall,

Motion 2014/15:3067 av Per Bill m.fl. (M, C, FP, KD) (docx, 52 kB) Motion 2014/15:3067 av Per Bill m.fl. (M, C, FP, KD) (pdf, 98 kB)

Forsknings- och innovationsråd

Motion 2014/15:2572 av Per Bill och Finn Bengtsson (M)

Motion till riksdagen 2014/15:2572 av Per Bill och Finn Bengtsson (M) Forsknings- och innovationsråd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att inrätta ett forsknings- och innovationsråd i Regeringskansliet. Motivering Vid sidan av


Utskottsberedning: 2015/16:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2572 av Per Bill och Finn Bengtsson (M) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2572 av Per Bill och Finn Bengtsson (M) (pdf, 64 kB)

Tillåten parkering under högst sju dygn

Motion 2014/15:2552 av Per Bill (M)

Motion till riksdagen 2014/15:2552 av Per Bill (M) Tillåten parkering under högst sju dygn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om undantag från lokala trafikföreskrifter om utmärkningsskyldighet för tillåten parkering under högst


Utskottsberedning: 2014/15:TU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2552 av Per Bill (M) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2552 av Per Bill (M) (pdf, 71 kB)