Per-Arne Håkansson (S)

Per-Arne Håkansson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 260
Titel Journalist/Ombudsman.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864977
E-post per-arne.hakansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2015-02-01 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-01-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-10-31
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot näringsutskottet 15-. Suppleant konstitutionsutskottet 14- och näringsutskottet 14-15. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Gert Håkansson och Anna-Lisa Håkansson, f. Persson.
  • Utbildning

    Grundskola och gymnasieskola.
  • Anställningar

    Journalist, Helsingborgs Dagblad 83. Journalist, tidningen Arbetet, Malmö 83-99. Ombudsman, Socialdemokraterna i Helsingborg 99-10. Ombudsman, Socialdemokraterna i Skåne 10-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, ordförande, Åstorps kommun 08-. Ledamot, kommunstyrelsen, Åstorps kommun 02-14. Ledamot, fritidsnämnden, Åstorps kommun 91-94. Ordförande, barn- och utbildningsnämnden, Åstorps kommun 02-10. Vice ordförande, kultur- och fritidsnämnden, Åstorps kommun 94-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, bolagsstyrelseledamot, nöjesparken Sundspärlan AB, Helsingborg 00-. Programledare, Radio FM Helsingborg. Medlem, Sveriges författarförbund. Kassör, föreningen Sportpennorna i Helsingborg och Nordvästra Skåne 86-00). Kyrkopolitiskt ansvarig, Socialdemokraterna i Skåne 10-14. Samordnare för utvecklings- och folkrörelsesamarbete i norra Öresund, Nordvästra Skåne-Själland/Helsingör 00-10.
  • Litteratur

    24 år och elva dagar - boken om vägen tillbaka till allsvenskan för Helsingborgs IF (utgiven på Sportförlaget, 92). Stilla samtal före dansen - debattbok (utgiven på Benitti förlag, 07). Diktarnas Helsingborg (tillsammans med andra, 04). Redaktör för Helsingborgs idrottsårsbok (utgiven av föreningen Idrottsarkivet).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utveckling av Skånes infrastruktur

Motion 2018/19:2685 av Rikard Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2685 av Rikard Larsson m.fl. S Utveckling av Skånes infrastruktur Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för satsningar för en bättre skånsk infrastruktur och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2685 av Rikard Larsson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2685 av Rikard Larsson m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Nationell strategi för Öresundsregionen

Motion 2018/19:2002 av Rikard Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2002 av Rikard Larsson m.fl. S Nationell strategi för Öresundsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behov av en nationell strategi för Öresundsregionen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Öresundsregionen omfattar 4


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:2002 av Rikard Larsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2002 av Rikard Larsson m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Statliga insatser för infrastruktur kring hamnar av nationellt intresse

Motion 2018/19:2195 av Marianne Pettersson och Per-Arne Håkansson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2195 av Marianne Pettersson och Per-Arne Håkansson båda S Statliga insatser för infrastruktur kring hamnar av nationellt intresse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om statens ansvar för funktioner som är av stor betydelse för Sverige som nation,


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2195 av Marianne Pettersson och Per-Arne Håkansson (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2195 av Marianne Pettersson och Per-Arne Håkansson (båda S) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.