Pär Axel Sahlberg (S)

Pär Axel Sahlberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län
Titel pastor
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-03-17

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-04-01 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1998-10-05 – 1998-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1998-10-20 – 1999-03-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-01-22 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-27 – 1999-01-22
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-27 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Deputerad 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Deputerad 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-04-01
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2002-12-10 – 2010-03-17
    • Suppleant 1994-12-21 – 2002-12-09
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2005-01-24 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:KU26 18 maj 2006 Kommunal demokrati och kompetens
Debatt om förslag 2005/06:KU19 11 maj 2006 Minoritetsfrågor
Debatt om förslag 2004/05:KU9 19 januari 2005 Justitieombudsmännens ämbetsberättelse
Information från regeringen 19 januari 2005 Information från regeringen

Israel–Palestina-frågan

Motion 2005/06:U374 av Pär Axel Sahlberg m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Sverige och EU skall verka för att Israel och den palestinska myndigheten snarast återgår till färdplanen för fred. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Sverige och


Utskottsberedning: 2005/06:UU12 2005/06:UU8
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2005/06:U374 av Pär Axel Sahlberg m.fl. (s) (doc, 74 kB)

Non-profit-sektorn

Motion 2005/06:So696 av Pär Axel Sahlberg m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att etablera begreppet OUV, organisationer utan vinstsyfte, för den sektor som driver non-profit-verksamhet.1 Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att se över upphandlingsreglerna


Utskottsberedning: 2005/06:FiU19 2005/06:NU13 2005/06:SoU17
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2005/06:So696 av Pär Axel Sahlberg m.fl. (s) (doc, 86 kB)

Arbete och hälsa i Västsverige

Motion 2005/06:A415 av Mona Berglund Nilsson m.fl. (s)

Innehållsförteckning Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 2 Arbetssituationen i Västsverige 3 Alla ska ha rätt till arbete 3 Fler företag 4 Hälsan 4 Samverkan 5 Långtidssjukskrivna 5 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om sysselsättningens


Utskottsberedning: 2005/06:AU1 2005/06:SfU1
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2005/06:A415 av Mona Berglund Nilsson m.fl. (s) (doc, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.