Otto von Arnold (KD)

Otto von Arnold (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Lantbrukare/civilekonom/jur.kand.
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2013-02-21

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-11-05 – 2013-02-21
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2013-02-21
    • Ledamot 2007-11-12 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2009-02-11 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Suppleant 2009-02-20 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

EU-kommissionens ILUC-förslag

Skriftlig fråga 2012/13:49 av von Arnold, Otto (KD)

den 16 oktober Fråga 2012/13:49 EU-kommissionens ILUC-förslag av Otto von Arnold KD till statsrådet Anna-Karin Hatt C EU-kommissionen är i färd med att ta fram ett förslag till ändringar av bränslekvalitetsdirektivet och förnybarhetsdirektivet för att hantera teoretiska beräkningar av indirekta markförändringar

Inlämnad: 2012-10-16 Besvarare: Anna-Karin Hatt (C)

Fri flytträtt på pensionssparande

Motion 2012/13:Fi305 av Anders Sellström och Otto von Arnold (KD)

Motion till riksdagen 2012/13:Fi305 av Anders Sellström och Otto von Arnold KD Fri flytträtt på pensionssparande Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa fri flytträtt på pensionssparande. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2012/13:FiU22
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:Fi305 av Anders Sellström och Otto von Arnold (KD) (doc, 56 kB)

Metanreduceringsstöd

Motion 2012/13:MJ336 av Lars Gustafsson och Otto von Arnold (KD)

Motion till riksdagen 2012/13:MJ336 av Lars Gustafsson och Otto von Arnold KD Metanreduceringsstöd KD748 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheterna att införa ett metanreduceringsstöd. Motivering Energimyndigheten har i sitt


Utskottsberedning: 2012/13:MJU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:MJ336 av Lars Gustafsson och Otto von Arnold (KD) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.