Oskar Öholm (M)

Oskar Öholm (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-09

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-26 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-11-16 – 2012-10-16
    • Ledamot 2007-09-27 – 2008-10-07
    • Suppleant 2006-11-15 – 2007-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-11-02
    • Ledamot 2008-10-07 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2012-10-17 – 2014-09-29
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Statsministerns förtroende för bostadsministern

Interpellation 2013/14:109 av Palm, Veronica (S)

den 12 november Interpellation 2013/14:109 Statsministerns förtroende för bostadsministern av Veronica Palm S till statsminister Fredrik Reinfeldt M Bostadsbyggandet i Sverige ligger på en alltför låg nivå och bostadsbristen är akut och ökar. Bristen på bostäder och en dysfunktionell bostadsmarknad ger negativa

Inlämnad: 2013-11-12 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Statsministerns förtroende för bostadsministern

En reformerad planprocess för ett ökat bostadsbyggande och sänkta kostnader

Interpellation 2013/14:25 av Palm, Veronica (S)

den 3 oktober Interpellation 2013/14:25 En reformerad planprocess för ett ökat bostadsbyggande och sänkta kostnader av Veronica Palm S till statsrådet Stefan Attefall KD Bostadsbristen är ett av de större hindren för Sveriges möjligheter till jobb och tillväxt. Många utanför politiken pekar på vikten av reformer

Inlämnad: 2013-10-03 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: En reformerad planprocess för ett ökat bostadsbyggande och sänkta kostnader

Privatekonomi i skolundervisningen

Motion 2013/14:Ub508 av Jessika Vilhelmsson och Oskar Öholm (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub508 av Jessika Vilhelmsson och Oskar Öholm M Privatekonomi i skolundervisningen M1478 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om privatekonomi i skolans undervisning. Motivering För många unga har konsumtionen en stark


Utskottsberedning: 2013/14:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub508 av Jessika Vilhelmsson och Oskar Öholm (M) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.