Osama Ali Maher (M)

Osama Ali Maher (M)

Tidigare ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Malmö kommun
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-12-09

    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2007-02-16 – 2007-12-09
    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2007-02-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-12-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Situationen för invandrarakademiker på de svenska högskolorna

Skriftlig fråga 2006/07:502 av Ali Maher, Osama (m)

den 19 januari Fråga 2006/07:502 Situationen för invandrarakademiker på de svenska högskolorna av Osama Ali Maher (m) till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni (fp) Statistik visar på att utlandsfödda akademiker med enbart examen från sitt hemland har svårare än de

Inlämnad: 2007-01-19 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Livsmedelskontrollen på restauranger

Interpellation 2006/07:217 av Ali Maher, Osama (m)

den 11 januari Interpellation 2006/07:217 Livsmedelskontrollen på restauranger av Osama Ali Maher (m) till jordbruksminister Eskil Erlandsson (c) Restaurangbranschen växer ständigt. Det är en positiv utveckling som leder till ökad mångfald, större valmöjligheter och inte minst nya jobb.

Inlämnad: 2007-01-11 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Skånsk infrastruktur

Motion 2006/07:T443 av Anne-Marie Pålsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2006/07:T443 av Anne-Marie Pålsson m.fl. (m) Skånsk infrastruktur Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om de nationella och regionala vägarna och järnvägarna i Skåne. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i


Utskottsberedning: 2006/07:TU1
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2006/07:T443 av Anne-Marie Pålsson m.fl. (m) (doc, 54 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.