Olof Johansson (C)

Olof Johansson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-06-16 – 1998-10-05
    • Ledig 1991-10-05 – 1994-06-15
    • Ordinarie 1982-10-09 – 1991-10-04
    • Ledig 1979-10-12 – 1982-10-08
    • Ordinarie 1978-10-19 – 1979-10-11
    • Ledig 1976-10-08 – 1978-10-18
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1976-10-07
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1988-11-07 – 1991-09-29
    • Suppleant 1987-10-06 – 1988-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ordförande 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Suppleant 1987-10-06 – 1991-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1985-09-30 – 1991-09-30
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1986-10-07 – 1992-04-08
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1987-10-06 – 1991-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition

Motion 1997/98:Fi18 av Olof Johansson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi18 av Olof Johansson m.fl. c med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition 1 Sammanfattning  3 2 En politik för ökad sysselsättning, trygghet och tillväxt  4 3 Ett starkt Sverige utanför EMU  6 3.1 Förtroendet för prisstabilitetsmålet med rörlig växelkurs har


Utskottsberedning: ---------------------------1997/98:FiU20 1997/98:FiU26 1997/98:FiU27
Riksdagsbeslut (54 yrkanden): , , 27 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:119 Bostadspolitik för hållbar utveckling

Motion 1997/98:Bo14 av Olof Johansson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1997/98:Bo14 av Olof Johansson m.fl. c med anledning av prop. 1997/98:119 Bostadspolitik för hållbar utveckling Centerpartiet presenterade hösten 1997 en omfattande partimotion om bostadspolitiken. Skatterna på boendet måste sänkas och skatteuttaget måste bli mer rättvist. Neutralitet mellan de


Utskottsberedning: ---------------1997/98:BoU10
Riksdagsbeslut (30 yrkanden): , , 15 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt - för arbete och välfärd

Motion 1997/98:A21 av Olof Johansson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1997/98:A21 av Olof Johansson m.fl. c med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt för arbete och välfärd Innehåll 1 Sammanfattning  3 2 Inledning  4 3 Politik för regioner i tillväxt och utveckling  5 4 Ett decentraliserat Sverige  6 4.1 Landsbygden visar vägen  6 4.2 Ökad livskvalitet 


Utskottsberedning: -------------------------------------------1997/98:AU11
Riksdagsbeslut (86 yrkanden): , , 43 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.