Olle Thorell (S)

Olle Thorell (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 47
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864393
E-post olle.thorell[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-04-02 – 2022-09-26
    • Ledig 2016-08-15 – 2017-04-01
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2016-08-14
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Ordförande 2014-11-20 –
    • Ledamot 2014-10-28 – 2014-11-20
    • Suppleant 2011-03-16 – 2014-10-28
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2015-10-20 – 2018-10-02
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Europa-Medelhavsområdet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2011-03-16

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot utrikesutskottet 10- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15 och 16. Suppleant civilutskottet 06-10, utrikesutskottet 06-10, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 06, miljö- och jordbruksutskottet 10-14, utbildningsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10-14. Suppleant riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Europa - Medelhavsområdet 10 och riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet 11-14, ledamot 14 och ordförande 14-. Suppleant Utrikesnämnden 15-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Lars Håkan Thorell och läraren Kia Ericson, f. Scherlund.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, Hallstahammar, slutår 87. Jamestown High School, Jamestown New York, slutår 86. Deltidsstudier vid Uppsala universitet 92-94. Statsvetenskap och ekonomisk historia, Mälardalens högskola 04-06.
  • Anställningar

    Sfi-lärare, ABF Hedemora 90-95. Komvux uppdragsutbildning, Sala 95-98. Högstadielärare, Surahammars kommun 98-04.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Svenska Unescorådet 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Vice ordförande, kommunstyrelsen, Surahammar 02-06.
  • Bostadsort

    Surahammar

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Mälardalens högskola

Motion 2017/18:2201 av Anna Wallén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2201 av Anna Wallén m.fl. S Mälardalens högskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Mälardalens högskola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Tillverkningsindustrins betydelse för Sverige, Västmanland och Sörmland är stor.


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2201 av Anna Wallén m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2201 av Anna Wallén m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Åtgärder mot den illegala cabotagetrafiken

Motion 2017/18:2178 av Anna Wallén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2178 av Anna Wallén m.fl. S Åtgärder mot den illegala cabotagetrafiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att fortsätta arbetet mot den illegala cabotagetrafiken och för ordning och reda på våra vägar och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2017/18:TU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2178 av Anna Wallén m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2178 av Anna Wallén m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Bättre arbetsmiljö för läkare

Motion 2017/18:2139 av Pia Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2139 av Pia Nilsson m.fl. S Bättre arbetsmiljö för läkare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skapa möjligheter till förbättrad arbetsmiljö för läkarkåren och tillkännager detta för regeringen. Motivering Vårdkrisen har de senaste åren


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2139 av Pia Nilsson m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2139 av Pia Nilsson m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.