Olle Sandahl (KD)

Olle Sandahl (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel tandläkare/klinikchef
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-04-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:JuU30 31 maj 2006 Åtgärder för att förhindra vissa särskilt allvarliga brott
Debatt om förslag 2005/06:JuU26 31 maj 2006 Hemlig rumsavlyssning
Debatt om förslag 2005/06:JuU34 19 maj 2006 Ingripanden mot unga lagöverträdare
Debatt om förslag 2005/06:JuU19 19 maj 2006 Barn som bevittnat våld

med anledning av prop. 2005/06:201 Morgondagens nyheter – nya villkor för driftsstödet till dagstidningar

Motion 2005/06:K31 av Ingvar Svensson m.fl. (kd)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om analys av neddragning av stödet till storstadstidningarna jämfört med landsortstidningarna. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en utredning av sammanslagna och uppköpta


Utskottsberedning: 2005/06:KU40
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:K31 av Ingvar Svensson m.fl. (kd) (doc, 40 kB)

med anledning av prop. 2005/06:186 Ersättning till ledande befattningshavare i näringslivet

Motion 2005/06:L28 av Yvonne Andersson m.fl. (kd)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2005/06:186. Regeringens proposition I den nu aktuella propositionen behandlas frågor om ersättning till ledande befattningshavare i aktiebolag och vissa finansiella företag. Ett syfte med förslagen är att stärka och tydliggöra ägarnas inflytande i ersättningsfrågor.


Utskottsberedning: 2005/06:LU31
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:L28 av Yvonne Andersson m.fl. (kd) (doc, 54 kB)

med anledning av prop. 2005/06:99 Nya vårdnadsregler

Motion 2005/06:L25 av Yvonne Andersson m.fl. (kd)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att regeringen bör tillsätta en utredning i syfte att se över reglerna kring domstolarnas förfarande vid tvistemål om barn så att personer med gedigen barnkunskap och insikter om de psykosociala problemen hanterar


Utskottsberedning: 2005/06:LU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:L25 av Yvonne Andersson m.fl. (kd) (doc, 50 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.