Ola Rask (S)

Ola Rask (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel rektor
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-09-01 – 2006-10-02
    • Ledig 2006-05-31 – 2006-08-31
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-05-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Deputerad 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Deputerad 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • ESK-delegationen

    • Suppleant 1994-10-18 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Infrastruktur i Stockholmsregionen

Skriftlig fråga 2005/06:550 av Rask, Ola (s)

den 5 december Fråga 2005/06:550 av Ola Rask (s) till statsrådet Ulrica Messing (s) Infrastruktur i Stockholmsregionen Stockholmskonjunkturen visar en mycket stark tillväxt i regionen. Tillväxttakten ökar för tredje kvartalet i rad i både länet och staden och är starkast i privat sektor. På

Inlämnad: 2005-12-05 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Gymnasieskolans yrkesprogram

Motion 2005/06:Ub546 av Claes-Göran Brandin m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om de yrkesförberedande utbildningarna. Motivering Det har under de senaste åren varit tydligt fokus på högskoleutbildning och forskning. Yrkesutbildningarna, framför allt de gymnasiala, har hamnat mer i


Utskottsberedning: 2005/06:UbU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ub546 av Claes-Göran Brandin m.fl. (s) (doc, 56 kB)

Goda utvecklingsmöjligheter för pensionärer

Motion 2005/06:So652 av Anita Johansson m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om goda utvecklingsmöjligheter för pensionärer. Motivering Den faktiska pensionsåldern i Sverige blir allt lägre 1998 var denna 60,5 år för kvinnor och 61,5 år för män. 2002 hade den faktiska pensionsåldern


Utskottsberedning: 2005/06:SoU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:So652 av Anita Johansson m.fl. (s) (doc, 43 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.