Ola Karlsson (M)

Ola Karlsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län
Titel lantbrukare
Född år 1961

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-02-23 – 2002-09-30
    • Ledig 2002-01-21 – 2002-02-22
    • Ordinarie 1993-10-06 – 2002-01-20
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-01-16 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-15
    • Suppleant 1993-10-13 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1993-10-07 – 1994-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2001-03-08 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:272 av Karlsson, Ola (m) 3 april 2001 public service-företagens oberoende

ersättning till skadade vid medicinsk behandling

Skriftlig fråga 2001/02:1613 av Karlsson, Ola (m)

den 6 september Fråga 2001/02:1613 av Ola Karlsson m till socialminister Lars Engqvist om ersättning till skadade vid medicinsk behandling En kvinna i Karlskoga har informerat mig om att det finns ett antal kvinnor runtom i vårt land som lider svårt i sviterna av den medicinska behandling de fått. Det gäller kvinnor

Inlämnad: 2002-09-06 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

reglerna för avskrivning

Skriftlig fråga 2001/02:1594 av Karlsson, Ola (m)

den 4 september Fråga 2001/02:1594 av Ola Karlsson m till finansminister Bosse Ringholm om reglerna för avskrivning Ett besök på företaget IM Hart i Ljusnarsberg förra veckan gav mig ett nytt exempel på svårigheterna för mindre företag i glesbygd. I deras fall gäller det svårigheter att låna för att kunna bygga en

Inlämnad: 2002-09-04 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

rovdjursangrepp

Skriftlig fråga 2001/02:1400 av Karlsson, Ola (m)

den 3 juli Fråga 2001/02:1400 av Ola Karlsson m till miljöminister Kjell Larsson om rovdjursangrepp I helgen angreps och dödades fem kvigkalvar av en varg strax utanför Väse i Värmland. De gick en kvalfylld död till mötes. När lantbrukaren kom dit såg han vargen bita en kalv. Fyra kalvar låg då redan döda. 50 meter

Inlämnad: 2002-07-03 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.