Nyamko Sabuni (FP)

Nyamko Sabuni (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län
Titel PR-konsult
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2013-01-22

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2010-10-04 – 2013-01-22
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2006-12-31
    • Integrations- och jämställdhetsdepartementet

    • Statsråd 2010-10-06 – 2010-12-31
    • Integrations- och jämställdhetsminister 2007-01-01 – 2010-10-05
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2011-01-01 – 2013-01-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 13 december 2012 Frågestund
Interpellationsdebatt 2012/13:72 av Svantorp, Gunilla (S) 13 november 2012 Den ojämlika vuxenutbildningen
Interpellationsdebatt 2012/13:71 av Nilsson, Kerstin (S) 13 november 2012 Kvinnor med funktionshinder
Interpellationsdebatt 2012/13:64 av Andersson, Johan (S) 13 november 2012 Åtgärder för en jämställd vuxenutbildning

Den ojämlika vuxenutbildningen

Interpellation 2012/13:72 av Svantorp, Gunilla (S)

den 26 oktober Interpellation 2012/13:72 Den ojämlika vuxenutbildningen av Gunilla Svantorp S till statsrådet Nyamko Sabuni FP Alldeles nyss kunde vi i Lärarnas tidnings nätupplaga den 25 oktober 2012 läsa ett reportage om hur mycket Sveriges olika kommuner lägger på vuxenutbildning, och dag efter dag nås vi av

Inlämnad: 2012-10-26 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Den ojämlika vuxenutbildningen

Kvinnor med funktionshinder

Interpellation 2012/13:71 av Nilsson, Kerstin (S)

den 26 oktober Interpellation 2012/13:71 Kvinnor med funktionshinder av Kerstin Nilsson S till statsrådet Nyamko Sabuni FP Rapporter och undersökningar visar att ett flertal myndigheter, stat, landsting och kommun bemöter och bedömer kvinnor och män på olika sätt. De som i detta sammanhang anses mest missgynnade

Inlämnad: 2012-10-26 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kvinnor med funktionshinder

Åtgärder för en jämställd vuxenutbildning

Interpellation 2012/13:64 av Andersson, Johan (S)

den 25 oktober Interpellation 2012/13:64 Åtgärder för en jämställd vuxenutbildning av Johan Andersson S till statsrådet Nyamko Sabuni FP I den senaste statistiken från SCB 2010 över studieresultat och utbildningsnivå framgår det tydligt att Sverige är väldigt ojämställt vad avser andelen män i vuxenutbildningen.

Inlämnad: 2012-10-25 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder för en jämställd vuxenutbildning

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.