Nina Lundström (L)

Nina Lundström (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms kommun, plats 143
Titel Produkt- och affärsutvecklare/Fil.mag
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post nina.lundstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2014-11-17 – 2015-07-03
    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-08-25 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-02-03 – 2010-10-04
    • Folkpartiet liberalerna

    • Vice gruppledare 2012-09-17 – 2014-10-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-11-19 – 2015-07-03
    • Vice ordförande 2012-10-16 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-10-01 – 2012-10-15
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2016-09-08 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-12-15
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2004-03-03 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2017-08-31 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2017-10-20 –
    • Extra suppleant 2015-03-06 – 2015-07-03
    • Suppleant 2010-02-09 – 2010-10-12
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2012-09-27 – 2014-10-03
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2010-10-13 – 2014-09-29
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-10-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:199 En stärkt minoritetspolitik

Motion 2017/18:4099 av Tina Acketoft m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4099 av Tina Acketoft m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:199 En stärkt minoritetspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om samordning mellan minoritetspolitiken och andra frågor som rör mänskliga rättigheter och demokrati och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:KU44

Motion 2017/18:4099 av Tina Acketoft m.fl. (L) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4099 av Tina Acketoft m.fl. (L) (pdf, 80 kB)

Statens ansvar för fungerande internetuppkoppling i kollektivtrafik

Skriftlig fråga 2017/18:1135 av Nina Lundström (L)

Fråga 2017/18:1135 Statens ansvar för fungerande internetuppkoppling i kollektivtrafik av Nina Lundström L till Statsrådet Tomas Eneroth S Digitaliseringen skapar nya möjligheter för resenärerna. Förhoppningsvis kan nya applikationer göra biljetter och reseplanering än smidigare. Det är viktigt att göra resandet i kollektivtrafiken

Inlämnad: 2018-04-03 Svarsdatum: 2018-04-11 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1135 av Nina Lundström (L) (pdf, 88 kB)

Miljö- och klimatomställning av personbilar

Interpellation 2017/18:452 av Nina Lundström (L)

Interpellation 2017/18:452 Miljö- och klimatomställning av personbilar av Nina Lundström L till Statsrådet Tomas Eneroth S Av de drygt 4,8 miljoner personbilar som är i trafik i dag är 92 procent bensin- eller dieselbilar, och ungefär 40 procent är dieselbilar. Från staten sida har det under årens lopp skickats olika

Inlämnad: 2018-03-23 Svarsdatum: 2018-04-17 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2017/18:452 av Nina Lundström (L) (pdf, 104 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Miljö- och klimatomställning av personbilar

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.