Nils Oskar Nilsson (M)

Nils Oskar Nilsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Jur.pol.mag.
Född år 1935

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-04-10

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2003-09-22 – 2004-06-18
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2014-03-01 – 2014-04-10
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-09-30 – 2004-06-18
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-09-30 – 2004-06-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Extra suppleant 2014-03-01 – 2014-04-10
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Deputerad 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Deputerad 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Suppleant 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Deputerad 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Deputerad 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Suppleant 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2007/08:6 av Nilsson, Nils Oskar (m) 23 oktober 2007 Demonstrationsfrihetens konsekvenser för befolkningen i ett mindre samhälle
Frågestund 30 november 2006 Frågestund

Arbetsförmedlingens upphandlingsalternativ

Motion 2009/10:A312 av Nils Oskar Nilsson och Anne Marie Brodén (m)

Motion till riksdagen 2009/10:A312 av Nils Oskar Nilsson och Anne Marie Brodén (m) Arbetsförmedlingens upphandlingsalternativ m1128 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheterna att utveckla Arbetsförmedlingens upphandlingsalternativ. Motivering Regeringen


Utskottsberedning: 2009/10:AU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:A312 av Nils Oskar Nilsson och Anne Marie Brodén (m) (doc, 39 kB)

Nya vårdnadsregler

Motion 2009/10:C389 av Fredrik Schulte m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:C389 av Fredrik Schulte m.fl. (m) Nya vårdnadsregler m1992 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att gemensam vårdnad automatiskt ska gälla efter det att ett faderskap har fastställts och att barn till ogifta föräldrar


Utskottsberedning: 2009/10:CU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:C389 av Fredrik Schulte m.fl. (m) (doc, 47 kB)

Värnskatten

Motion 2009/10:Sk251 av Anne Marie Brodén och Nils Oskar Nilsson (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk251 av Anne Marie Brodén och Nils Oskar Nilsson (m) Värnskatten m1189 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om avskaffandet av värnskatten. Motivering Alliansregeringen har genomfört många förbättringar vad det


Utskottsberedning: 2009/10:SkU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk251 av Anne Marie Brodén och Nils Oskar Nilsson (m) (doc, 37 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.