Nils-Göran Holmqvist (S)

Nils-Göran Holmqvist (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län
Titel ombudsman
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1997-10-10 – 1998-10-04
    • Suppleant 1996-04-18 – 1997-10-09
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-11-19
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-01-26 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:NU19 1 juni 2006 Forskning och ny teknik för framtidens energisystem

Musikkårernas framtid

Skriftlig fråga 2005/06:1577 av Holmqvist, Nils-Göran (s)

den 10 maj Fråga 2005/06:1577 av Nils-Göran Holmqvist s till försvarsminister Leni Björklund s Musikkårernas framtid Inom försvaret pågår en utredning kring musikkårernas framtid, däribland värnpliktsmusikkårerna. Dessa utgör en möjlighet för musikstuderande ungdomar att göra sin värnplikt som musiksoldater. Det

Inlämnad: 2006-05-10 Besvarare: Leni Björklund (S)

med anledning av prop. 2005/06:160 Moderna transporter

Motion 2005/06:T17 av Lennart Axelsson m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om driftsbidraget till Örebro flygplats. Motivering De regionala flygplatserna spelar en mycket viktig roll för näringslivet. Örebro län som har ett näringsliv som är starkt exportberoende har behov av att enkelt


Utskottsberedning: 2005/06:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:T17 av Lennart Axelsson m.fl. (s) (doc, 39 kB)

Stöd för att starta eget

Motion 2005/06:A375 av Ameer Sachet m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om särskild uppföljning av effekterna av att tillsvidareanställda ges möjlighet att använda det s.k. friåret för att starta eget. Motivering För att klara framtidens tillväxt och sysselsättning måste alla idéer, all


Utskottsberedning: 2005/06:AU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:A375 av Ameer Sachet m.fl. (s) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.