Nils Fredrik Aurelius (M)

Nils Fredrik Aurelius (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kalmar län
Titel fil. mag.
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1991-01-25 – 1991-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-15
    • Suppleant 1991-02-11 – 1991-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1991-02-11 – 1991-09-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2002-12-10 – 2003-12-09
    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-12-09
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:KU15 16 februari 2006 Författningsfrågor
Debatt om förslag 2002/03:KU11 13 november 2002 Extraordinära händelser i fredstid hos kommuneroch landsting

med anledning av prop. 2005/06:201 Morgondagens nyheter – nya villkor för driftsstödet till dagstidningar

Motion 2005/06:K30 av Göran Lennmarker m.fl. (m)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2005/06:201. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en avveckling av presstödet. Tryckfrihetens ideal Informationsfriheten är central för det demokratiska samhället. Regeringsformen och tryckfrihetsförordningen garanterar


Utskottsberedning: 2005/06:KU40
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:K30 av Göran Lennmarker m.fl. (m) (doc, 45 kB)

med anledning av prop. 2005/06:99 Nya vårdnadsregler

Motion 2005/06:L24 av Inger René m.fl. (m)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ytterligare resurser för att lagändringarna skall få effekt. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om förstärkt medlingskompetens. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2005/06:LU27
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 4 avslag, 1 bifall,

Motion 2005/06:L24 av Inger René m.fl. (m) (doc, 49 kB)

med anledning av prop. 2005/06:105 Trygga konsumenter som handlar hållbart – Konsumentpolitikens mål och inriktning

Motion 2005/06:L18 av Inger René m.fl. (m)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om marknadsekonomi och fri konkurrens som mål för konsumentpolitiken. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om försöksverksamhet avseende medverkan av Konsumentombudsmannen


Utskottsberedning: 2005/06:LU33
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2005/06:L18 av Inger René m.fl. (m) (doc, 51 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.