Nikos Papadopoulos (S)

Nikos Papadopoulos (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Företagare
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-06-15 – 2010-10-04
    • Ordinarie 1996-08-01 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1999-02-02 – 1999-06-14
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1996-11-20 – 1998-10-04
    • Ledamot 1996-09-24 – 1996-11-19
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1999-03-10 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:154 av Papadopoulos, Nikos (s) 19 januari 2010 Förhandlingar om ett återförenat Cypern
Interpellationsdebatt 2009/10:89 av Papadopoulos, Nikos (s) 24 november 2009 Kulturarbetarnas arbetstillfällen och arbetsvillkor
Interpellationsdebatt 2008/09:483 av Papadopoulos, Nikos (s) 11 maj 2009 Kulturarbetarnas arbetsvillkor
Interpellationsdebatt 2008/09:177 av Papadopoulos, Nikos (s) 13 januari 2009 Erkännande av folkmorden i Turkiet

med anledning av prop. 2009/10:183 Avveckling av inkomstgarantier för konstnärer

Motion 2009/10:Kr6 av Leif Pagrotsky m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:Kr6 av Leif Pagrotsky m.fl. (s, v, mp) med anledning av prop. 2009/10:183 Avveckling av inkomstgarantier för konstnärer


Utskottsberedning: 2009/10:KrU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:Kr6 av Leif Pagrotsky m.fl. (s, v, mp) (doc, 46 kB)

Kulturjobb

Skriftlig fråga 2009/10:348 av Papadopoulos, Nikos (s)

den 16 december Fråga 2009/10:348 Kulturjobb av Nikos Papadopoulos (s) till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth (m) Regeringens så kallade arbetslinje har misslyckats. Kosmetiska och halvhjärtade insatser kan inte dölja detta faktum. Särskilt alarmerande är i Stockholm den höga ungdomsarbetslösheten

Inlämnad: 2009-12-16 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

med anledning av prop. 2009/10:55 En politik för det civila samhället

Motion 2009/10:Kr5 av Leif Pagrotsky m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:Kr5 av Leif Pagrotsky m.fl. (s, v, mp) med anledning av prop. 2009/10:55 En politik för det civila samhället -s25004 Innehållsförteckning Inledning 2 Folkrörelsernas, den ideella och idéburna sektorns, betydelse 3 Årliga överläggningar 5 Motiv för nytt mål 5 Folkrörelser,


Utskottsberedning: 2009/10:KrU7
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2009/10:Kr5 av Leif Pagrotsky m.fl. (s, v, mp) (doc, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.