Niclas Malmberg(MP)

Niclas Malmberg (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Uppsala län, plats 117
Titel Journalist.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post niclas.malmberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-02-18
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2016-11-23 – 2018-09-24
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2014-11-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

SJ:s samhällsuppdrag

Motion 2016/17:2536 av Stina Bergström m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:2536 av Stina Bergström m.fl. (MP) SJ:s samhällsuppdrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om SJ:s samhällsuppdrag och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att SJ inte ska


Utskottsberedning: 2016/17:NU4 2016/17:TU17
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 1 avslag, 2 saknar beslutsinformation

Motion 2016/17:2536 av Stina Bergström m.fl. (MP) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:2536 av Stina Bergström m.fl. (MP) (pdf, 90 kB)

Skatt på sockrade läskedrycker

Motion 2016/17:2639 av Stefan Nilsson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:2639 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) Skatt på sockrade läskedrycker Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om införande av en punktskatt på sockrade läskedrycker och tillkännager detta för regeringen. Bakgrund Övervikt och fetma har


Utskottsberedning: 2016/17:SkU24

Motion 2016/17:2639 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2639 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) (pdf, 67 kB)

Inför lag mot sexistisk reklam

Motion 2016/17:2538 av Annika Hirvonen Falk m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:2538 av Annika Hirvonen Falk m.fl. (MP) Inför lag mot sexistisk reklam Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa en lag mot könsdiskriminerande reklam och tillkännager detta för regeringen. Motivering När skåpbilar, tapetserade


Utskottsberedning: 2016/17:CU12

Motion 2016/17:2538 av Annika Hirvonen Falk m.fl. (MP) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:2538 av Annika Hirvonen Falk m.fl. (MP) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.