Nic Grönvall (M)

Nic Grönvall (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel advokat, Ph.D
Född år 1932

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1993-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1990-05-14 – 1993-10-05
    • Ledig 1990-03-19 – 1990-05-13
    • Ordinarie 1982-10-04 – 1990-03-18
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1993-10-05
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1989-02-10 – 1991-09-29
    • EES-utskottet

    • Ledamot 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1991-10-15 – 1993-10-05
    • EFTA-delegationen

    • Ledamot 1988-10-18 – 1993-10-05
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1993-01-21 – 1993-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Myndighetsorganisationen på handelns område

Motion 1992/93:N217 av Nic Grönvall (m)

Motion till riksdagen 1992/93:N217 av Nic Grönvall m Myndighetsorganisationen på handelns område Till följd av den fortgående integrationen av Sveriges utrikeshandel med såväl EG/EU som med världshandeln inom ramen för GATT uppkommer behov av översyn av svensk myndighetsorganisation på handelns och industrins område.


Utskottsberedning: -1992/93:NU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Förbindelserna med Taiwan

Motion 1991/92:U306 av Birger Hagård m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1991/92:U306 av Birger Hagård m.fl. m Förbindelserna med Taiwan Sedan andra världskrigets slut har republiken Kina Taiwan med sina drygt 20 miljoner invånare utvecklats till en betydande industrination. Tillväxten har ökat kraftigt varje år. Taiwan är en av världens främsta exportnationer, före


Utskottsberedning: -1991/92:UU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Utbyggnad av västkustbanan

Motion 1991/92:T526 av Ivar Franzén m.fl. (c, s, fp, m, kds, nyd)

Motion till riksdagen 1991/92:T526 av Ivar Franzén m.fl. c, s, m, fp, kds, nyd Utbyggnad av västkustbanan Västkustbanan är Sveriges mest belastade enkelspåriga järnväg och det är mycket angeläget att den snabbt byggs ut till dubbelspår. Hittills har endast ca 80 km dubbelspår byggts ut på sträckan Göteborg-Malmö som


Utskottsberedning: -1991/92:TU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.