Nalin Pekgul (S)

Nalin Pekgul (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel sjuksköterska
Född år 1967

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-05-31 – 2002-09-30
    • Ledig 1997-01-21 – 1997-05-30
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1997-01-20
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-03-10
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Studiemedelssystemet

Motion 2001/02:Ub453 av Nalin Pekgul (s)

Motion till riksdagen 2001/02:Ub453 av Nalin Pekgul (s) Studiemedelssystemet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av att studenter med behov av att läsa grundläggande svenska och/eller engelska inte missgynnas i studiemedelssystemet. Motivering Ett


Utskottsberedning: 2001/02:UbU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Läkemedelsindustrin och u-länderna

Motion 2001/02:U286 av Hillevi Larsson och Nalin Pekgul (s)

Motion till riksdagen 2001/02:U286 av Hillevi Larsson och Nalin Pekgul (s) Läkemedelsindustrin och u-länderna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening att Sverige skall arbeta för att det i FN:s regi byggs upp läkemedelsforskning och läkemedelsföretag som på icke profitbasis


Utskottsberedning: 2001/02:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Irakiska Kurdistan

Motion 2001/02:U275 av Nalin Pekgul (s)

Motion till riksdagen 2001/02:U275 av Nalin Pekgul (s) Irakiska Kurdistan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av åtgärder i syfte att ge federativ status för irakiska Kurdistan. Motivering De senaste åren har vi nästan varje dag fått


Utskottsberedning: 2001/02:UU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.