Murad Artin (V)

Murad Artin (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Örebro län
Titel arbetsförmedlare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-06 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Deputerad 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1998-10-21 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Turkiet

Skriftlig fråga 2001/02:1640 av Artin, Murad (v)

den 26 september Fråga 2001/02:1640 av Murad Artin (v) till utrikesminister Anna Lindh om Turkiet Turkiet ansöker om medlemskap i EU. EU har accepterat Turkiet som kandidatland, trots att det var väl känt att kränkningarna av demokratiska och mänskliga rättigheter var grova och omfattande. För medlemskap

Inlämnad: 2002-09-26 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

arbetslöshetsförsäkringens nedsättnings- och avstängningsregler

Skriftlig fråga 2001/02:1617 av Artin, Murad (v)

den 9 september Fråga 2001/02:1617 av Murad Artin (v) till näringsminister Björn Rosengren om arbetslöshetsförsäkringens nedsättnings- och avstängningsregler LO-facken i Kumla har i ett öppet brev till partierna och näringsministern frågat om det råder en strängare praxis i hanteringen av arbetslöshetsförsäkringens

Inlämnad: 2002-09-09 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Turkiets etniska minoriteter

Skriftlig fråga 2001/02:1569 av Artin, Murad (v)

den 28 augusti Fråga 2001/02:1569 av Murad Artin (v) till utrikesminister Anna Lindh om Turkiets etniska minoriteter Den turkiska staten utbasunerar att lagstiftningen ska förändras när det gäller landets nationella kulturella och nationella minoriteter så att dessa får rätt att få undervisning på "främmande

Inlämnad: 2002-08-28 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.