Monica Haider (S)

Monica Haider (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län, plats 182
Titel Metallarbetare.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post monica.haider[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2017-10-13 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-11-01 – 2015-11-12

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö-och jordbruksutskottet 14-. Suppleant kulturutskottet 14-. Suppleant Europarådets svenska delegation 14-15.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren/metallarbetaren Allan Bengtsson och verksamhetsledaren Kerstin Bengtsson, f. Dahl.
  • Utbildning

    Nioårig grundskola. Gymnasieingenjör maskin, Hässleholms tekniska 88-90. Statskunskap, Lunds universitet 97-01.
  • Anställningar

    Sömmerska, Petris AB, Vislanda 79-86. Au pair, Chicago 83-84. Metallarbetare, Proton Cartec/EVAB, Eneryda 86-90. Instruktör, Samhall Dacke AB 90-97.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Insynsråd, Länsstyrelsen Kronoberg 16-19. Insynsråd, Jordbruksverket 16-. Parlamentariska landsbygdskommittén 15-17. Viltförvaltningsdelegationen Kronoberg.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kronoberg.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partidistriktsordförande, Kronoberg 09-. Ersättare, partistyrelsen Socialdemokraterna.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:MJU18 18 april 2018 Landsbygdspolitik
Debatt om förslag 2017/18:MJU13 14 mars 2018 Fiskeripolitik
Debatt om förslag 2017/18:MJU9 7 mars 2018 Naturvård och områdesskydd
Debatt om förslag 2017/18:MJU8 31 januari 2018 Jakt och viltvård

Mobiltäckning i hela landet

Motion 2017/18:2197 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2197 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson båda S Mobiltäckning i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att studera förutsättningarna för förbättrad mobiltäckning i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2017/18:TU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2197 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2197 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) (pdf, 69 kB)

Screening för kvinnor över 75 år

Motion 2017/18:2619 av Monica Haider (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2619 av Monica Haider S Screening för kvinnor över 75 år Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att Socialstyrelsen ser över på vilket sätt kvinnor över 75 år kan inkluderas i det förebyggande arbetet mot bröstcancer, och detta


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2619 av Monica Haider (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2619 av Monica Haider (S) (pdf, 65 kB)

Om kundbegreppet i offentlig förvaltning

Motion 2017/18:2666 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2666 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson båda S Om kundbegreppet i offentlig förvaltning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att sluta använda kundbegreppet i statliga myndigheter och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:KU37
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2666 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2666 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.