Monica Green (S)

Monica Green (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel Lärare.
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-05-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-11-04 – 2011-05-03
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-05-11 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-05-03
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2008-10-16 – 2010-10-12
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Andre vice ordförande 2014-11-04 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-11-17 – 2014-11-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2005-10-21 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-15 – 2005-10-20
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-10-14

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 94-. Ledamot trafikutskottet 94-06 och 11-14, finansutskottet 06- och EU-nämnden 08-10. Suppleant näringsutskottet 99-02, miljö- och jordbruksutskottet 02-06, trafikutskottet 06-11 och 14-, skatteutskottet 10-14 och finansutskottet 11-14. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 05-10, OSSE-delegationen 10-14 och interparlamentariska unionens svenska delegation 10-14. 2:e vice ordförande interparlamentariska unionens svenska delegation 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 02-05. Ersättare Europaparlamentet 04-09.
  • Föräldrar

    Elektrikern Ingemar Green och brevbäraren Gun Lundström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola. Högskolestudier.
  • Anställningar

    Barnskötare 78-86. Ombudsman, Unga örnar 86-92. Lärare 92-94.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Glesbygdsverket 99-06 och Post- och telestyrelsen 01-06, vice ordförande 04-06. Ledamot, Länsstyrelsen i Västra Götaland 04-10. Nämndeman, Skövde tingsrätt 88-94 och Länsrätten i Skaraborgs län 91-94. Ersättare, Jämställdhetsrådet 96-04. Ledamot, sjöfartspolitiska utredningen 94-95 och offentlighets- och sekretesskommittén 99-04.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Skövde kommun 88-91 och 02-, vice ordförande. Ledamot, kulturnämnden 85-88, räddningsnämnden 88-91 och arbetsmarknadsnämnden 03-. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämnden, Skövde kommun 92-94 och fritidsnämnden och konsumentnämnden, Lidköpings kommun. Ledamot, landstingsstyrelsen, Skaraborgs län 92-94.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, SSU i Skaraborgs län 81-85, ordförande 83-85. Ledamot, SSU:s förbundsstyrelse 84-90. Styrelseledamot, Skövde arbetarekommun 87-, ordförande 96-. Styrelseledamot, Socialdemokratiska kvinnoförbundet i Skaraborgs län 89-01, ordförande 93-96. Styrelseledamot, Socialdemokratiska kvinnoförbundet 90-99. Ledamot, verkställande utskottet 93-95. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Skaraborg. Ledamot, verkställande utskottet 98-. Förbundsordförande, Unga Örnars Riksförbund 98-04. Ledamot, VINNAS programråd 06-10. Ordförande, NTF (nationalföreningen för trafiksäkerhetens främjande) 13- och för UN, women nationell kommitté, Sverige 15-.
  • Bostadsort

    Skövde

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Vinstförbud i vården

Interpellation 2017/18:271 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2017/18:271 Vinstförbud i vården av Lars Beckman M till Socialminister Annika Strandhäll S Den privata barnmorskemottagningen Mama Mia är ett exempel på en omtyckt och respekterad verksamhet som många har valt att använda i Stockholm. Runt om i Sverige finns det många privata vårdcentraler hos vilka många

Inlämnad: 2017-12-07 Svarsdatum: 2018-01-30 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:271 av Lars Beckman (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vinstförbud i vården

Vinstförbud

Interpellation 2017/18:270 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2017/18:270 Vinstförbud av Lars Beckman M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S I Gävle kommun tillhandahålls 23 procent av alla platser i grund- och gymnasieskolan av privata företag. 32 procent av alla platser i särskilt boende för äldre tillhandahålls vidare av privata företag. I Region Gävleborg sker

Inlämnad: 2017-12-07 Svarsdatum: 2018-01-23 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:270 av Lars Beckman (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vinstförbud

Vinstförbudets påverkan på jämställdheten

Interpellation 2017/18:256 av Erik Andersson (M)

Interpellation 2017/18:256 Vinstförbudets påverkan på jämställdheten av Erik Andersson M till Statsrådet Åsa Regnér S I september i år meddelades det att regeringen tillsammans med Vänsterpartiet har nått en överenskommelse om att stoppa vinster i välfärden en överenskommelse och ett beslut som bygger på den mycket kritiserade

Inlämnad: 2017-12-01 Svarsdatum: 2018-01-23 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:256 av Erik Andersson (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vinstförbudets påverkan på jämställdheten

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.