Mona Jönsson (MP)

Mona Jönsson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel läkarsekreterare
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 18 maj 2006 Frågestund
Debatt om förslag 2005/06:SfU6 2 maj 2006 Styrningen av integrationspolitiken
Frågestund 6 april 2006 Frågestund
Debatt om förslag 2005/06:SfU7 8 mars 2006 Delat barnbidrag vid växelvis boende, m.m.

Migrationsverkets kontakter med polismyndighet vid verkställighet av vissa ärenden

Skriftlig fråga 2005/06:1664 av Jönsson, Mona (mp)

den 19 maj Fråga 2005/06:1664 av Mona Jönsson (mp) till statsrådet Barbro Holmberg (s) Migrationsverkets kontakter med polismyndighet vid verkställighet av vissa ärenden Det har i medierna framkommit uppgifter om att Migrationsverket kallar utländska personer, som ska avvisas eller utvisas,

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

med anledning av prop. 2005/06:129 Genomförande av EG-direktiven om överföring av passageraruppgifter och uppehållstillstånd för studier

Motion 2005/06:Sf29 av Mona Jönsson m.fl. (mp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening att Sverige skall ta initiativ till att riva upp beslutet om transportörsansvaret. Riksdagen avslår förslaget om uppgiftsskyldighet under avsnitt 5.4.1. Riksdagen avslår förslaget om ekonomiska sanktioner under avsnitt 5.4.2. Riksdagen


Utskottsberedning: 2005/06:SfU14
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2005/06:Sf29 av Mona Jönsson m.fl. (mp) (doc, 46 kB)

med anledning av skr. 2005/06:95 En nationell handlingsplan för de mänskliga rättigheterna 2006–2009

Motion 2005/06:K22 av Gustav Fridolin m.fl. (mp)

1 Innehållsförteckning 1Innehållsförteckning 1 2Förslag till riksdagsbeslut 3 3Inledning 5 4Motivering 6 4.1Avgränsningar 6 4.2Nya konventioner och konventioner som Sverige inte ratificerat m.m. 6 4.3Diskriminering, rasism och homofobi 8 4.3.1Inledning 8 4.3.2Särskilt om diskriminering


Utskottsberedning: 2005/06:KU17 2005/06:KU19
Riksdagsbeslut (41 yrkanden): 41 avslag

Motion 2005/06:K22 av Gustav Fridolin m.fl. (mp) (doc, 122 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.