Mona Berglund Nilsson (S)

Mona Berglund Nilsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel undersköterska
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1989-10-16 – 1989-11-23
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1996-04-18 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-04-17
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1989-10-16 – 1989-11-23
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1989-10-16 – 1989-11-23

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Likvärdig tillgång till mediciner

Skriftlig fråga 2005/06:1404 av Berglund Nilsson, Mona (s)

den 10 april Fråga 2005/06:1404 av Mona Berglund Nilsson s till statsrådet Ylva Johansson s Likvärdig tillgång till mediciner För fattig för medicin problemet är inte svårt att förstå. Ett besök hos en allmänläkare kostar 120 kr. Det är inte dyrt. Men för medicin kan den sjuke få betala upp till 1 800 kr innan högkostnadsskyddet

Inlämnad: 2006-04-10 Besvarare: Ylva Johansson (S)

Läkemedelsuttag

Motion 2005/06:So536 av Mona Berglund Nilsson (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om läkemedelsuttag för utsatta grupper med svag ekonomi. Motivering Människor med en svag ekonomi och med stort behov av läkemedel är i dag en utsatt grupp i samhället. Det finns en klar risk att hälsoproblemen förstärks


Utskottsberedning: 2005/06:SoU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:So536 av Mona Berglund Nilsson (s) (doc, 53 kB)

Arbete och hälsa i Västsverige

Motion 2005/06:A415 av Mona Berglund Nilsson m.fl. (s)

Innehållsförteckning Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 2 Arbetssituationen i Västsverige 3 Alla ska ha rätt till arbete 3 Fler företag 4 Hälsan 4 Samverkan 5 Långtidssjukskrivna 5 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om sysselsättningens


Utskottsberedning: 2005/06:AU1 2005/06:SfU1
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2005/06:A415 av Mona Berglund Nilsson m.fl. (s) (doc, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.