Mikaela Valtersson(MP)

Mikaela Valtersson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län
Titel Gymnasielärare
Född år 1967

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-09-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2011-09-15
    • Miljöpartiet de gröna

    • Gruppledare 2010-10-04 – 2011-09-15
    • Vice gruppledare 2008-10-01 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-09-15
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-01-23
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-01-23 – 2003-11-14
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-12-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-09-15
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2003-01-23 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-04 – 2011-09-15
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Statsministerns frågestund 9 december 2010 Statsministerns frågestund
Interpellationsdebatt 2008/09:209 av Valtersson, Mikaela (mp) 23 januari 2009 Begreppet utanförskap
Interpellationsdebatt 2007/08:739 av Valtersson, Mikaela (mp) 24 juni 2008 Stöd till installation av energieffektiva fönster i småhus
Interpellationsdebatt 2007/08:738 av Valtersson, Mikaela (mp) 23 juni 2008 Utanförskapet

med anledning av skr. 2010/11:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2010

Motion 2010/11:Fi17 av Jonas Eriksson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2010/11:Fi17 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) med anledning av skr. 2010/11:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2010 MP032 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen snarast bör återkomma till riksdagen


Utskottsberedning: 2011/12:FiU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:Fi17 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (doc, 60 kB)

med anledning av prop. 2010/11:133 Vissa förändringar av trängselskatten i Göteborg

Motion 2010/11:MP29 av Helena Leander m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2010/11:MP29 av Helena Leander m.fl. (MP) med anledning av prop. 2010/11:133 Vissa förändringar av trängselskatten i Göteborg MP029 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en utredning som syftar

2011-05-13

Motion 2010/11:MP29 av Helena Leander m.fl. (MP) (doc, 47 kB)

med anledning av prop. 2010/11:99 Vårändringsbudget för 2011

Motion 2010/11:Fi13 av Peter Eriksson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2010/11:Fi13 av Peter Eriksson m.fl. (MP) med anledning av prop. 2010/11:99 Vårändringsbudget för 2011 MP027 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändrade ramar för utgiftsområde 7 Internationellt bistånd samt anvisar ändrade och nya anslag enligt uppställning: UO Anslag Regeringens


Utskottsberedning: 2010/11:FiU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Fi13 av Peter Eriksson m.fl. (MP) (doc, 62 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.