Mikael Cederbratt (M)

Mikael Cederbratt (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns norra
Titel Poliskommissarie.
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-11-17 – 2018-09-24
    • Suppleant 2006-12-06 – 2010-10-12
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2010-11-01 – 2014-11-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 06-. Suppleant socialutskottet 06-10 och justitieutskottet 14-. Ledamot Europarådets svenska delegation 10-14. Suppleant EU-nämnden 06-.
  • Föräldrar

    Kantorn Ingemar Cederbratt och sjuksköterskan Ulla Cederbratt.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, humanistisk linje, slutår 74. Polishögskolan, slutår 76.
  • Anställningar

    Polis, Rikspolisen 76-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Göteborg och Bohuslän 98. Ledamot, Migrationsverkets insynsråd 08-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, barn- och utbildningsnämnden, Strömstad 92-98 och omsorgsnämnden, Strömstad 99. Gruppledare, Moderaterna, Strömstad 92-99. Ledamot, landstingsstyrelsen, Bohuslandstinget 92-95. Regionråd, Västra Götalands region 00-06. Ordförande och vice ordförande, Bohustrafiken 93-98. Ordförande, Västtrafik 99-00.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaternas lokalförening 91-97. Styrelseledamot, Moderaternas länsförbund i Bohuslän 93-03 och Moderaternas länsförbund i norra Älvsborg 04-. Ordförande, Strömstad polisförening 89-02.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nolltolerans mot drograttfylla

Motion 2010/11:Ju382 av Mikael Cederbratt m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Ju382 av Mikael Cederbratt m.fl. (M) Nolltolerans mot drograttfylla m1791 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ändra lagstiftningen så att polisen i rutinmässiga kontroller av bilförare även har möjlighet att


Utskottsberedning: 2010/11:JuU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Ju382 av Mikael Cederbratt m.fl. (M) (doc, 50 kB)

Forskning och klinisk prövning

Motion 2010/11:Ub455 av Mikael Cederbratt och Finn Bengtsson (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Ub455 av Mikael Cederbratt och Finn Bengtsson (M) Forskning och klinisk prövning m1837 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om forskning för utveckling av sjukvård som måste ske vid tillstånd där patienten är medvetslös


Utskottsberedning: 2010/11:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Ub455 av Mikael Cederbratt och Finn Bengtsson (M) (doc, 48 kB)

Utbyggd järnväg mellan Öxnered och Oslo

Motion 2010/11:T494 av Mikael Cederbratt (M)

Motion till riksdagen 2010/11:T494 av Mikael Cederbratt (M) Utbyggd järnväg mellan Öxnered och Oslo Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av en utbyggd järnväg mellan Öxnered och Oslo via Dalsland. Motivering Sydöstra


Utskottsberedning: 2010/11:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:T494 av Mikael Cederbratt (M) (doc, 47 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.